Horyzonty Bankowości 2015: Trzy filary stabilności

BANK 2015/03

Europejski Bank Centralny (EBC) przejął 4 listopada ub. r. nadzór nad największymi bankami w krajach strefy euro. Zgodnie z zamysłem twórców unii bankowej rozwiązanie to ma pomóc odbudować zaufanie do systemu bankowego, wzmocnić bezpieczeństwo i stabilność sektora.

Justyna Patynowska

Jednym z pierwszych zadań EBC jako unijnego nadzorcy będzie doprowadzenie do zakończenia zbilansowania finansów banków, którym nie udało się przejść stress-testów. Po zakończeniu badania ich aktywów okazało się, że 25 ze 130 banków strefy euro miało niedobory kapitałowe, które mogłyby zagrozić ich stabilności w razie kryzysu finansowego. Kilkanaście banków, które nie zdały egzaminu, jeszcze w czasie testów zaczęło naprawiać swoje finanse. Dlatego – jak podał EBC – rzeczywiście zagrożonych jest 13 instytucji finansowych, którym brakuje łącznie około 10 mld euro. Tu trzeba powiedzieć, że jest to o wiele mniejsza kwota niż wcześniej zapowiadano.

– Banki, które nie zdały tego egzaminu, znajdują się w ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: