Horyzonty Bankowości 2015: Zielona ofensywa

BANK 2015/03

Ekologiczne technologie to konieczność. Zwykle firmy nie zdają sobie sprawy z tego, ile marnują papieru, energii elektrycznej i wody. I nie chodzi tu tylko o ochronę środowiska, ale też o wymierny efekt ekonomiczny.

Ekologiczne technologie to konieczność. Zwykle firmy nie zdają sobie sprawy z tego, ile marnują papieru, energii elektrycznej i wody. I nie chodzi tu tylko o ochronę środowiska, ale też o wymierny efekt ekonomiczny.

Andrzej Ostrowski

20 kartek dziennie – tyle w ciągu jednego dnia drukuje przeciętny polski urzędnik. Firmy w ciągu jednego miesiąca zużywają 11 mln ryz papieru A4, czyli 650 kartek na jednego zatrudnionego i wystawiają ponad miliard papierowych faktur. Żeby je wyprodukować, trzeba wyciąć 255 tys. drzew i zużyć trzy razy więcej wody, niż co roku kupujemy w sklepach. Nic dziwnego, że z roku na rok przybywa firm i urzędów, które wdrażają elektroniczne obiegi dokumentów i wymieniają sprzęt na energooszczędny

– Green IT będzie miał co prawda mniejszy wpływ na rozwój branży informatycznej niż cloud computing, ale za sprawą korzyści, jakie niesie ze sobą, rozwiązania tego typu będą rozwijały się bardzo dynamicznie – zapowiadają analitycy Gartnera. Nie ma znaczenia – ich zdaniem – czy firmy wdrażać będą ekologiczne rozwiązania w odpowiedzi na regulacje promujące technologie przyjazne środowisku, czy z oszczędności. Tak czy owak, przestawiając się na zielone IT, szybko odczują korzyści – chodzi głównie o oszczędności i usprawnienie procesów.

Tanio, oszczędnie i zdrowo

Do wdrożenia green computing szykuje się ponad 50 proc. firm. Ponad połowa deklaruje, że już je zaimplementowała lub jest w trakcie wdrażania. Przy okazji okazało się, że większość banków i firm z sektora finansowego zwróciła uwagę na green computing stosunkowo wcześnie ze względu na oszczędności, ale też działania wizerunkowe. Wdrażać zaczęła je jednak późno. Eksperci i przedstawiciele banków tłumaczą, że główną tego przyczyną była skala ich działalności, kwestie bezpieczeństwa, a niekiedy regulacje prawne lub ich brak, jak w przypadku rozwiązań cloud computingu i kwestii ochrony danych osobowych.

Analitycy Forrester Research podają w swoich raportach, że firmy najczęściej od nowych rozwiązań oczekują zmniejszenia kosztów energii elektrycznej. Taką odpowiedź deklaruje aż 67 proc. szefów pionów informatycznych. 16 proc. ankietowanych zamierza wdrożyć ekologiczne rozwiązania sprzętowe ze względu na regulacje prawne.

Z informacji firmy Symantec (Raport o centrach danych) wynika, że firmy wybierają green data center, bo są one tańsze w utrzymaniu. Na pytanie: dlaczego green computing jest ważnym elementem środowiska pracy? odpowiadano najczęściej: ponieważ ogranicza zużycie prądu (54 proc.), obniża koszty chłodzenia (51 proc.), ze względu na odpowiedzialność społeczną (42 proc.).

Zielone technologie

Pierwsze badanie w Polsce na temat zielonych technologii przeprowadzono pod koniec 2011 r. Większość organizacji biorących udział okazaw badaniu CTS bez problemu wskazała zalety wprowadzenia proekologicznych rozwiązań IT. Do największych przedsiębiorcy zaliczyli: zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, co obniża koszty utrzymania infrastruktury IT, efektywniejsze wykorzystanie sprzętu (dłuższa żywotność), zastosowanie najnowszych technik oraz oprogramowania do wirtualizacji ograniczy liczbę maszyn oraz miejsca, a zatem zmniejszy koszty utrzymania.

Respondenci bez problemu podawali co najmniej jedną metodę oszczędzania energii pracy komputera, a także jedną zaletę stosowania monitorów LED. Okazało się jednak, że ponad 70 proc. ankietowanych nie zarządza energią sprzętu sieciowego. W opinii autorów badania wynika to z tego, że nawet w firmach, w których takie rozwiązania funkcjonują na poziomie stacji roboczych i serwerów, bardzo często zapomina się o urządzeniach sieciowych (drukarki, przełączniki, rutery itp.). Inna sprawa ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: