HORYZONTY BANKOWOŚCI 2016: Forum Strategii Bnkowych AD 2016

BANK 2016/07-08

Już po raz trzeci Forum Strategii Bankowych (FSB) było jednym z trzech najważniejszych akcentów konferencji Horyzonty Bankowości 2016, której finałem było uroczysta gala rankingu "50 największych banków w Polsce 2016". Forum budziło ogromne zainteresowanie wśród kilkuset ekspertów bankowych.

Antoni Wołągiewicz

Swoistym wprowadzeniem do FSB było wystąpienie Piotra Czarneckiego, prezesa zarządu Raiffeisen Polbank S.A. Jego zdaniem banki są dziś pomiędzy mityczną Scyllą (wymogi regulatorów wobec banków) i Charybdą (czyli nowi rywale pojawiający się z dyrektywą PSD2). Rosnące wymagania kapitałowe związane z wymogami CRD IV, wymuszają dokapitalizowanie banków na rzecz tworzenia buforów ochronnych. Tymczasem rentowność banków pozostaje na niskim poziomie: 4,7%, co zmusza je do gwałtownej walki o klientów indywidualnych. Wprowadzenie podatku bankowego, który szacowany jest w budżecie na 5 mld zł, dodatkowo utrudni polskim bankom funkcjonowanie. Sytuacja rynkowa może spowodować w przyszłości rozważenie przez ich właścicieli wprowadzenia planów naprawczych, a w kilku przypadkach doprowadzić do uporządkowanej likwidacji.

[...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: