Horyzonty Bankowości 2019: Technologia oderwana od bitcoina

BANK 2019/03

Fot. denisismagilov/stock.adobe.com

Kursy kryptowalut szorują po dnie, producenci sprzętu przeznaczonego do wydobycia notują straty, a seria skandali podkopuje zaufanie do cyfrowego pieniądza. Nie brakuje opinii, że zachwyt, jaki do niedawna budziła technologia blockchain, okazał się przedwczesny i nadmiernie nadmuchany.

W ub.r. kryptowaluty były wyjątkowo emocjonującym tematem. Wyobraźnie i emocje rozpalały zarówno sama idea zdecentralizowanej, opartej na zrozumiałym algorytmie waluty, jak i stojąca za nią technologia blockchain. Ewangeliści kryptowalut zapewniali o niemal nieograniczonych perspektywach wzrostu. Dość wspomnieć, że Dan Morehead, CEO funduszu Pantera Capital całkiem poważnie zapowiadał, że kryptowaluty mogą osiągnąć kapitalizację na poziomie 4 bln, a w dłuższej perspektywie nawet dziesięciokrotnie większej.

Stojąca za kryptowalutami technologia blockchain bywała przedstawiana jako uniwersalny lek na całe zło, rozwiązujący niezliczone problemy licznych sektorów gospodarki, również tych niezwiązanych z rynkiem finansowym.

GPU wracają do graczy

Branża miningu, czyli „wydobywania” kryptowalut, urosła tak ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: