Horyzonty Finansów 2011: Bezpieczeństwo danych

BANK 2011/04

Do niedawna problem wyprowadzania danych przez pracowników lekceważono albo udawano, że takowy nie istnieje. Dopiero histeria, jaka wybuchła w Bank of America, gdy portal Wikileaks zapowiedział, że opublikuje informacje, które mogą doprowadzić do jego upadku, zwróciła uwagę na konieczność ochrony danych wewnątrz firmy.

Janusz Nowak

Dla banków ochrona poufnych danych to nie kaprys, tylko obowiązek – mówi anonimowo przedstawiciel firmy specjalizującej się w rozwiązaniach chroniących dane. – Tymczasem w Polsce na palcach jednej ręki można policzyć te instytucje finansowe, które w ogóle zainteresowały się technologiami zabezpieczającymi wyciek informacji poufnych.

Utracie danych niejawnych z winy pracowników można zapobiegać, wdrażając technologie DLP (ang. Data Leaks Prevention – pol. zapobieganie wyciekowi danych). Ich wdrożenia służą najczęściej realizacji prawnych lub branżowych wymogów ochrony danych osobowych i finansowych. Wprowadzane w organizacjach gromadzących i przetwarzających informacje niejawne, zapobiegają upublicznieniu danych i chronią przed odpowiedzialnością karną lub cywilną.

Zwykle są to ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: