Horyzonty Finansów 2011: Wspólnoty już nie ma, jest Unia

BANK 2011/04

Traktat lizboński nadał osobowość prawną Unii Europejskiej, co oznacza, że słownik europejski wykreślił wyraz "Wspólnota", zastępując go "Unią". Nie obawiajmy się jednak, że zginęły i wspólnotowe zasady. Jak bowiem stanowi art. 3a ust. 3. traktatu z Lizbony, "Zgodnie z zasadą lojalnej współpracy Unia i Państwa Członkowskie wzajemnie się szanują i udzielają sobie wzajemnego wsparcia w wykonywaniu zadań wynikających z Traktatów".

Jolanta Zombirt

Debata nad budżetem na 2011 r. w Parlamencie Europejskim wykazała, że nie wszystkie zapisy traktatu lizbońskiego zostały przeczytane z uwagą. Cóż, obowiązuje on nieco ponad rok, może nie wszyscy mieli na to czas. Inna jednak jest sprawa z unijnym budżetem, którego zasady i mechanizmy powinny być wszystkim, zwłaszcza osobom zajmującym eksponowane stanowiska w UE, dobrze znane. Dlatego też z zadowoleniem należy przyjąć nową pozycję na rynku wydawniczym autorstwa prof. Katarzyny Żukrowskiej – “Budżet ogólny Unii Europejskiej”, w której dokładnie wytłumaczono, od kiedy, jak, dlaczego, a nade wszystko – co szwankuje w sposobie wydawania środków budżetowych, które, przypomnijmy, stanowią zaledwie nieco ponad 1 proc. PKB całej Unii.

Skąd się ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: