Horyzonty finansów 2012: Chińczycy nie mówią nie

BANK 2012/01

W kontaktach z chińskimi biznesmenami ważne jest nie tylko doskonałe porozumienie w kwestiach merytorycznych. Nie mniej istotne staje się zrozumienie i zaakceptowanie zupełnie innej mentalności.

W kontaktach z chińskimi biznesmenami ważne jest nie tylko doskonałe porozumienie w kwestiach merytorycznych. Nie mniej istotne staje się zrozumienie i zaakceptowanie zupełnie innej mentalności.

Halina Tarasewicz

Chińczycy planujący podróż do nas przygotowują się do niej i starają się poznać nasze obyczaje. Zanim zatem spotkamy się z naszymi chińskimi partnerami, warto zebrać informacje na temat ich zachowań i zasad, jakimi się kierują. Duża część chińskiej kadry menedżerskiej to zwykle młodzi ludzie. Często wykształcili się za granicą i bardzo dużo jeżdżą po świecie. To sprawia, że funkcjonują w mieszance kultury chińskiej z zachodnią. Ostatnio coraz częściej ton zachowaniom nadaje kultura korporacyjna, która w dobie globalizacji jest coraz bardziej ujednolicona w obrębie korporacji, a nie konkretnego krajut

Pierwsze wrażenie Tradycyjny sposób witania się przez ukłon już właściwie wychodzi z użycia w oficjalnych kontaktach biznesowych. Wśród chińskich biznesmenów coraz bardziej rozpowszechnia się europejski zwyczaj podawania ręki. Jednak zachowały się pewne obyczaje, o których warto wiedzieć. Chińczycy zazwyczaj wszystko, nawet wizytówki, wręczają oburącz. Jest to uznawane za znak szacunku w stosunku do osoby obdarowanej.

Warto pamiętać, że nie wszystko, co uznajemy u nas za eleganckie, poza naszymi granicami jest przyjmowane jako dowód galanterii. Nigdzie poza Polską, nie ma obyczaju całowania kobiet w rękę. Taki dowód adoracji może być bardzo źle postrzegany.

Przepuszczanie kobiet przodem nie jest kanonem. Sama propozycja nie jest niestosowna. Trzeba jednak uważać. W Chinach najważniejsza jest hierarchia. Jeżeli kobieta, która jest w gronie biznesmenów, odmówi i przepuszcza mężczyznę przodem, nie należy się upierać. Zbytnia stanowczość w tej kwestii może wprawić ją w zakłopotanie. Szczególnie, jeśli należy do personelu pomocniczego i nie jest ważnym członkiem delegacji. Chińczycy w Polsce starają się dostosować do obowiązujących norm i często zdarza się, że przepuszczają panie przodem, wiedząc, że to jest u nas dowodem uprzejmości i dobrego wychowania.

Nie adorujemy pań przy stole, ignorując szefa delegacji. To na nim powinna skupiać się cała uwaga i to on nadaje ton spotkaniu.

Śpiesz się powoli

Największym problemem, który trzeba pokonać jest mentalność. Europejczycy twierdzą, że czas to pieniądz. Chińczycy podchodzą do tego zupełnie inaczej. Jeżeli chcesz coś załatwić z nimi w pośpiechu, twoje wysił...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: