Horyzonty finansów 2012: Polskie szanse w Państwie Środka

BANK 2012/01

Chiński pomysł na wprowadzenie gospodarki rynkowej odniósł sukces. Jednak elity Państwa Środka dostrzegają obecnie zagrożenia, jakie niesie z sobą szybki rozwój gospodarki nastawionej głównie na produkcję dla innych. Widać już pierwsze symptomy nowej strategii rozwoju, takie jak inwestycje w rozwój rynku wewnętrznego, promowanie nowych technologii i aktywny udział w gospodarce światowej.

Chiński pomysł na wprowadzenie gospodarki rynkowej odniósł sukces. Jednak elity Państwa Środka dostrzegają obecnie zagrożenia, jakie niesie z sobą szybki rozwój gospodarki nastawionej głównie na produkcję dla innych. Widać już pierwsze symptomy nowej strategii rozwoju, takie jak inwestycje w rozwój rynku wewnętrznego, promowanie nowych technologii i aktywny udział w gospodarce światowej.

Bohdan Szafrański

Doświadczenia najnowszej historii spowodowały, że podstawową chińską racją stanu stała się samowystarczalność i spokój. Otwarcie się na gospodarkę światową spowodowało, że problemy największych gospodarek mają negatywny wpływ na Chiny. Zachód stara się zachęcić je do aktywnego działania w celu zachowania stabilizacji na świecie.

 

Nowe samoloty Dreamliner będą latały na trasie Warszawa – Pekin.

Można sporo zyskać

 

Polska oczywiście nie jest tu znaczącym graczem, ale nasza pozycja może być na tyle silna, na ile nasz głos będzie słyszany w Unii Europejskiej. Niewykluczone, że wzrost aktywności w naszych stosunkach z Chinami pod koniec 2011 r. był pośrednio związany z naszą prezydencją w UE.

Na współpracy z Chinami możemy wiele zyskać, i to nie tylko na prostej wymianie handlowej. To nie jest już dziś tylko producent tanich, odtwórczych produktów o niskiej jakości. Chiny inwestują znaczne środki w rozwój nowych „zielonych” technologii, ochronę środowiska naturalnego i produkty o wysokiej jakości. W tych projektach uczestniczą już takie kraje, jak Francja i Niemcy. Polska powinna iść podobną drogą. Oczywiście nie można zapominać o ogromnym chińskim rynku wewnętrznym z rosnącą klasą średnią. Czy jednak potrafimy wypromować na nim polskie marki?

Jarosław Dąbrowski założyciel i partner zarządzający firmy Dąbrowski Finance

Banki idą za gospodarką albo ją wyprzedzają, a nie wchodzą tam, gdzie relacji gospodarczych nie ma. Z całą pewnością można potwierdzić, bo taka decyzja została podana w czasie wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego, że największy bank świata, chiński ICBC, będzie chciał otworzyć oddział w Polsce w 2012 r. Decyzja po stronie chińskiej jest podjęta. Skoro w Polsce są obecne banki wywodzące się z krajów, które przechodzą kryzys finansowy, to dlaczego nie miało, by być tu miejsca dla banku chińskiego. ICBC to bank działający globalnie i mający już kilka oddziałów w Europie, między innymi we Frankfurcie, Mediolanie, Luksemburgu. Oddział w Polsce to dowód na to, że nasz kraj jest dla Chin istotnym graczem z punktu widzenia gospodarczego i finansowego. W dzisiejszym świecie gospodarka nie może funkcjonować w oderwaniu od polityki. Przy podejmowaniu decyzji przez największe banki chińskie dominujący wpływ ma państwo. Z tego ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: