Horyzonty finansów 2012: Wejście smoka

BANK 2012/01

Chiński bank ICBC jest coraz bliższy otwarcia swojego oddziału w Polsce. Po wizycie prezydenta Bronisława Komorowskiego w Państwie Środka przygotowania do wejścia największego banku świata nabrały tempa. Najprawdopodobniej jeszcze w styczniu Komisja Nadzoru Finansowego notyfikuje europejski paszport ICBC, a już w kwietniu bank rozpocznie w naszym kraju pracę.

Chiński bank ICBC jest coraz bliższy otwarcia swojego oddziału w Polsce. Po wizycie prezydenta Bronisława Komorowskiego w Państwie Środka przygotowania do wejścia największego banku świata nabrały tempa. Najprawdopodobniej jeszcze w styczniu Komisja Nadzoru Finansowego notyfikuje europejski paszport ICBC, a już w kwietniu bank rozpocznie w naszym kraju pracę.

Henryk Machtyłowicz

Pierwsza od 14 lat oficjalna wizyta prezydenta RP w Chinach przyniosła miliardowe kontrakty KGHM, ofertę sprzedaży cywilnej części Huty Stalowa Wola i deklarację otwarcia w Polsce oddziału największego banku świata – Industrial and Commercial Bank of China (ICBC). Po udanej wizycie Bronisława Komorowskiego momentalnie prace nad otwarciem placówki przyspieszyły. – ICBC ma już w naszym kraju strukturę organizacyjną – poinformował na początku stycznia Olgierd Dziekoński z Kancelarii Prezydenta RP. Chińczycy założyli w Polsce spółkę, złożyli też wniosek do Komisji Nadzoru Finansowego o notyfikację ich europejskiego paszportu w oparciu o swój luksemburski bank. To właśnie dzięki temu dokumentowi ICBC rozpocznie działalność w Polsce. Ponieważ procedura rozpatrzenia jest bardzo prosta, najprawdopodobniej jeszcze w styczniu wszystkie formalności zostaną załatwione.t

To nie prima aprilis

Jarosław Dąbrowski, który pomaga Chińczykom w otwieraniu filii, przewiduje, że już w pierwszej połowie tego roku możliwy jest start oddziału ICBC. Z nieoficjalnych informacji wynika, że otwarcie zaplanowano na kwiecień. Placówka ma zatrudniać około 15 osób.

To na razie tylko początki, ale biznes najprawdopodobniej będzie stopniowo rozwijany, bo Industrial and Commercial Bank of China to – patrząc na sumę bilansową – obecnie największy bank świata. Przekracza ona 2 biliony dolarów, czyli jest 10 razy większa niż całego polskiego sektora. Po pierwszych trzech kwartałach 2011 r. bank zarobił netto 25,6 mld dolarów, a portfel złych kredytów spadł w nim do 0,91 proc.

Jak na takiego giganta ICBC jest stosunkowo młody. Jego historia sięga roku 1981. Powstał jako bank, który miał finansować inwestycje na wsi. Dziś jego kredyty wspierają nie tylko chińską prowincję, ale i wielkie inwestycje na całym świecie. W 2006 r. bank ten przeprowadził ofertę publiczną, z której pozyskał 19 mld dolarów, co było wówczas największym IPO w historii. Udziałowcami banku obecnie są m.in. Goldman Sachs czy JP Morgan, ale większościowy pakiet cały czas należy do chińskiego państwa.

Jak można przeczytać na stronach internetowych ICBC, bank „obecnie zapewnia finansowanie chińskich przedsiębiorstw na świecie i zagranicznych inwestycji w Chinach”. Jest silnym graczem na rynku obligacji, finansuje też duże projekty infrastrukturalne i surowcowe na całym świecie. Tylko w samym Państwie Środka ma 16 tys. oddziałów (dla porównania – polski gigant PKO BP ma 1200 oddziałów), poza tym posiada ponad 230 zagranicznych placówek i współpracuje z 1500 bankami na całym świecie. Obsługuje ponad 3,5 mln firm i 216 mln klientów indywidualnych.

Na tym chiński gigant nie poprzestaje. W zeszłym roku ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: