HRS: Wakacje Polaków 2017

Raporty

W 2017 roku aż 84% Polaków planuje wyjazd na wakacje, z czego ponad połowa wybierze pobyt za granicą. Takie plany wiążą się z kosztami – średnio mieszkańcy naszego kraju wydadzą na urlop od 1000 do 3000 złotych na osobę, a dla pewnej części ograniczenia finansowe nie stanowią dużego problemu. Oto wyniki ankiety HRS na temat planów wakacyjnych Polaków.

W 2017 roku aż 84% Polaków planuje wyjazd na wakacje, z czego ponad połowa wybierze pobyt za granicą. Takie plany wiążą się z kosztami – średnio mieszkańcy naszego kraju wydadzą na urlop od 1000 do 3000 złotych na osobę, a dla pewnej części ograniczenia finansowe nie stanowią dużego problemu. Oto wyniki ankiety HRS na temat planów wakacyjnych Polaków.

Trwa właśnie sezon urlopowy – w lipcu na wakacje planuje pojechać ok. 30% Polaków, w sierpniu ponad 36%, natomiast we wrześniu już jedynie 22%. Do wakacyjnego wyjazdu przygotowujemy się ze sporym wyprzedzeniem – 24% badanych już 3 miesiące przed planowanym urlopem rezerwuje nocleg. Wcześniejszy wybór miejsca, transportu i hotelu oznacza większą różnorodność ofert i niższe ceny. Jednak Polacy nie oszczędzają na wakacjach tak bardzo, jak jeszcze kilka lat wcześniej. Polacy chętniej podróżują i wydają więcej na urlopJedynie 16% respondentów przyznało, że w 2017 roku nie wybierze się na urlop z powodu braku oszczędności. Pozostali decydują się na wakacje w kraju lub podróż za granicę. Można przypuszczać, że coraz większe zainteresowanie wyjazdami spowodowane jest lepszą sytuacją materialną Polaków lub większą efektywnością w zarządzaniu własnymi finansami. Jak wynika z raportu, na wakacje jesteśmy skłonni wydać nawet kilka tysięcy złotych. Ponad 57% badanych planuje przeznaczyć w tym roku na urlop od 1000 do 3000 złotych na osobę, a około 12% zakłada, że na wakacje wyda więcej niż 5000 złotych na osobę. To więcej niż w 2016 roku, w którym na wydatki na poziomie od 1000 do 3000 złotych na osobę zdecydowało się jedynie 47% Polaków (dane z raportu Wakacje Polaków 2016 serwisu Tanie-Loty).

Już nie niska cena, a dogodna lokalizacja – Jak Polacy wybierają nocleg?Aż 71% Polaków organizuje urlop samodzielnie, a wszystkie niezbędne informacje wyszukuje w Internecie. Najczęściej Polacy odwiedzają portale z rezerwacjami online oraz strony z opiniami o obiektach. Na nocleg chętniej wybierają hotel, mieszkanie lub apartament niż noc w pensjonacie czy hostelu. Co ciekawe, przy rezerwowaniu miejsca pobytu coraz mniejsze znaczenie ma niska cena wynajmu (jest ona ważna jedynie dla 13% badanych). Dla Polaków ważniejsze od kosztów noclegu są dogodna lokalizacja (57%), pozytywna ocena w sieci (24%) oraz dostępność dodatkowych udogodnień tj. basen, spa czy siłownia (19% badanych).Nawet 50 zł na osobę za posiłek na mieście – Ile Polacy wydają na wyżywienie?Poza noclegiem największym wydatkiem na urlopie jest wyżywienie. Polacy, wybierając hotel, decydują się na wykupienie opcji ze śniadaniem – można  przypuszczać, że pozostałe posiłki jedzą na mieście, a dzięki temu próbują lokalnej kuchni. Podobna liczba ankietowanych  decyduje się na ofertę all inclusive (21%) lub rezygnuje z wyżywienia w wynajmowanym miejscu (29%). Według deklaracji aż 55% badanych przyznaje, że w trakcie urlopu jednorazowo na posiłki na mieście wydaje od 20 do 50 zł na jedną osobę. Kiedy weźmiemy pod uwagę długość pobytu na wakacjach – Polacy średnio wyjeżdżają na 8 do 10 dni – łatwo można policzyć, jak dużo środków przeznaczają na wyżywienie. Do kosztów warto również doliczyć napoje, lody i regionalne przekąski.

Więcej informacji oraz wnioski z ankiety dotyczącej wakacji Polaków można znaleźć w infografice HRS.Źródło: https://www.hrs.com/pl/blog/raporty/infografika-wakacje-2017.html

HRS

Udostępnij artykuł: