Huśtawka nastrojów u deweloperów. Wzrosty przeplatają się ze spadkami

Nieruchomości / Rynek

Przez osiem miesięcy deweloperzy zdążyli już nadrobić zaległości w otrzymywanych pozwoleniach na budowę. Gorzej jest w obszarze rozpoczynanych inwestycji, gdzie wzrosty przeplatają się ze spadkami.

Budowa bloku mieszkalnego
Fot. stock.adobe.com/Jonathan Stutz

Przez osiem miesięcy deweloperzy zdążyli już nadrobić zaległości w otrzymywanych pozwoleniach na budowę. Gorzej jest w obszarze rozpoczynanych inwestycji, gdzie wzrosty przeplatają się ze spadkami.

Po bardzo dobrym lipcu, sierpień przyniósł trochę gorsze dane z sektora budownictwa mieszkaniowego. Rozczarowaniem była liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto #budownictwo #mieszkania #GUS

Po bardzo dobrym lipcu, sierpień przyniósł trochę gorsze dane z sektora budownictwa mieszkaniowego. Rozczarowaniem była liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto. Tych było co prawda ponad 11 tysięcy, ale był to wynik o prawie 10% gorszy niż miesiąc wcześniej i o bez mała 17% niższy niż w ósmym miesiącu 2018 roku.Czytaj także: Więcej mieszkań oddanych do użytku i pozwoleń na budowę w sierpniu >>>Wynik ten wpisuje się w obserwowane od miesięcy wahania w obszarze rozpoczynanych inwestycji. Podczas gdy w lutym, marcu, maju i lipcu deweloperzy notowali pozytywne dynamiki, to w kwietniu, czerwcu oraz sierpniu sytuacja była gorsza. Efekt tego jest taki, że po 8 miesiącach produkcja nowych mieszkań jest w bieżącym roku kosmetycznie tylko wyższa niż w analogicznym okresie 2018 roku. W sumie więc nie ma na co narzekać zważywszy na fakt, że rok 2018 był dla deweloperów bardzo udany.Warto też pamiętać, że w ostatnim czasie bardzo wyraźnie rosną ceny sprzedawanych przez deweloperów mieszkań. W efekcie nawet bez wzrostu liczby mieszkań sprzedawanych rosnące ceny lokali pozwalają realizować bardzo przyzwoite przychody.

Coraz lepiej z pozwoleniami

Od kilku miesięcy sytuacja poprawia się za to w obszarze pozwoleń na budowę. Tych deweloperzy otrzymują więcej, dzięki czemu odrobione zostały złe dane z początku roku. W efekcie po 8 miesiącach deweloperzy uzyskali pozwolenia na budowę prawie 107 tysięcy mieszkań – skromne 0,3% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Ta zmiana może sugerować poprawę na rynku gruntów pod zabudowę.Wyniki budownictwa mieszkaniowego w sierpniu Czytaj także: GUS: produkcja firm budowlanych wzrosła o 2,7 proc. rdr w sierpniu >>>

Rosną przychody deweloperów

Po gorszym lipcu w sierpniu na ścieżkę wzrostu wróciła też liczba mieszkań oddawanych do użytkowania. Tylko w ósmym miesiącu formalnie zakończono budowę prawie 11,3 tys. lokali, a od stycznia do sierpnia jest to już 79,5 tys. nieruchomości, czyli o 14,3% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.To dobre wieści dla akcjonariuszy firm budujących mieszkania. Wszystko dlatego, że standardy rachunkowości pozwalają deweloperom rozpoznać sprzedane mieszkania w wyniku firmy dopiero po oddaniu ich do użytkowania. Oznacza to, że mieszkania coraz liczniej oddawane do użytkowania powinny przekładać się na lepsze wyniki finansowe firm deweloperskich.
Udostępnij artykuł: