IBM – internet rzeczy gotowy na biznes

Tylko u nas

Od kilku lat mówi się dużo o internecie rzeczy, czyli możliwościach, jakie daje połączenie różnych otaczających nas urządzeń i sprzętów z internetem. Najczęściej kojarzony jest z przysłowiową lodówką, która sama zamawia brakujące produkty. Dziś wydaje się, że możliwości są znacznie większe.

Na zorganizowanej przez IBM, 10 września konferencji BusinessConnect 2015, w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, przedstawiono między innymi wizję, w jaki sposób nowe technologie wpływają i wpłyną na strategię firm. Czy i kiedy internet rzeczy stanie się powszechnie wykorzystywanym kanałem komunikacji z klientami? Podstawą do powszechnej implementacji i wykorzystania w biznesie internetu rzeczy jest opracowanie standardów łączenia się i wymiany informacji. Firma IBM ogłosiła utworzenie społeczności developerWorks Recipes. W której twórcy oprogramowania uzyskają wsparcie w łączeniu urządzeń Internetu Rzeczy (IoT) z chmurą obliczeniową oraz w zakresie wykorzystania pozyskanych danych. W ramach tej inicjatywy IBM udostępni użytkownikom developerWorks Recipes platformę Bluemix (działa w modelu PaaS) a w niej ponad 100 otwartych narzędzi oraz usług w tym rozwiązania do zaawansowanej analityki i uczenia maszynowego.

Trudno dziś ocenić jak wiele różnorodnych usług i systemów można będzie zbudować, wykorzystując informacje pozyskane z różnych czujników wbudowanych w różne urządzenia. Jak uważają specjaliści z IBM, połączenie zbieranych danych z modelowaniem predykcyjnym i analityką geoprzestrzenną pozwoli na przykład przewidzieć w czasie rzeczywistym zachowanie samochodu w różnych warunkach i monitorować stan jego podzespołów (poziom zużycia elementów itp.). IBM ma rozwijać platformę dla internetu rzeczy – IBM IoT Foundation we współpracy z firmą ARM. Ma ona zapewnić możliwość gromadzenia informacji z różnych urządzeń i sensorów, w których używa się procesorów o architekturze licencjonowanej przez nią (telefony komórkowe, urządzenia mobilne itp.). Jak podano, standardy komunikacji będą otwarte również dla innych producentów. Integracja rozwiązań IBM i ARM pozwoli na automatyczną rejestrację układów wbudowanych firmy ARM na platformie IBM IoT Foundation i w efekcie połączenie z platformami analitycznymi IBM.

Można się zastanawiać, czy z biznesowego punktu prowadzenia warto już interesować się internetem rzeczy. Wszystko wskazuje, że ten moment nadszedł. Według szacunków analityków firmy badawczej Gartner, w tym roku w użyciu na świecie będzie 4,9 mld urządzeń IoT (wzrost o 30% w stosunku do roku 2014), a w roku 2020 r. będzie ich już 25 mld. IBM ma udostępnić pierwszą z serii usług chmurowych IoT dla sektora elektroniki, co pozwoli producentom urządzeń RTV i AGD zbieranie danych z poszczególnych sensorów i analizowanie ich w czasie rzeczywistym, w połączeniu z innymi danymi. Można sobie wyobrazić, że informacja o poziomie zużycia samochodu może w przyszłości być sygnałem dla producenta, by złożyć ofertę sprzedaży nowego samochodu, a dla banku udzielenia na niego kredytu. Zbieranie i analizowanie informacji z bardzo wielu źródeł to z jednej strony możliwość oferowania usług i produktów dobrze dopasowanych do rzeczywistszych potrzeb klientów, ale też nadal obawy związane z zachowaniem

Bohdan Szafrański

Udostępnij artykuł: