Idea Bank: wynik odsetkowy może wzrosnąć dzięki obniżkom stóp procentowych o 11 – 33 mln zł w 2020 r.

Z rynku

Idea Bank - Logo
Idea Bank - Logo (źródło: Idea Bank S.A.)

Idea Bank szacuje, że tegoroczne obniżki stóp procentowych NBP podwyższą wynik odsetkowy netto banku w optymistycznym wariancie o 33 mln zł, a w wariancie pesymistycznym o 11 mln zł - podał bank w komunikacie.

.@IdeaBankSA: tegoroczne obniżki stóp procentowych podwyższą wynik odsetkowy netto banku w optymistycznym wariancie o 33 mln zł, a w wariancie pesymistycznym o 11 mln zł #IdeaBank #StopyProcentowe

„Szacowany efekt dodatni wskazanych wyżej decyzji RPP o obniżeniu stóp referencyjnych jest spodziewanym efektem kompensaty spadku dochodów odsetkowych przez bardziej niż proporcjonalny spadek kosztów odsetkowych” – napisano w komunikacie.

Czytaj także: Idea Bank: zysk netto w I kw. 2020 r. wyniósł 1,7 mln zł >>>

Relatywnie wysoki poziom kosztów pozyskania depozytów

„Relatywnie wysoki poziom kosztów pozyskania depozytów poprzedzający obniżki stóp procentowych przez RPP, stwarza przesłanki umożliwiające emitentowi, w wariancie optymistycznym, na pełniejsze uwzględnienie w koszcie pozyskania depozytów obniżek stóp procentowych przez RPP” – dodano.

Wariant pesymistyczny

W wariancie pesymistycznym Idea Bank zakłada dłuższy okres dostosowania oraz mniejszą redukcję kosztu pozyskania depozytów.

Rada Polityki Pieniężnej w marcu, kwietniu oraz maju obniżyła stopy procentowe – stopa referencyjna spadła łącznie o 140 punktów bazowych, do 0,1 proc. 

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: