II Regionalna Konferencja Koordynatorów i Wykładowców programu NZB

Aktualności / Polecamy

Budowa pozytywnej historii finansowej rozpoczyna się od... właściwego planowania domowego budżetu. To najważniejsze przesłanie II Regionalnej Konferencji Koordynatorów i Wykładowców programu Nowoczesne Zarządzanie Biznesem, która odbyła się 16 maja br. na  na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Budowa pozytywnej historii finansowej rozpoczyna się od... właściwego planowania domowego budżetu. To najważniejsze przesłanie II Regionalnej Konferencji Koordynatorów i Wykładowców programu Nowoczesne Zarządzanie Biznesem, która odbyła się 16 maja br. na  na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.

-Cieszymy się że ZBP jest partnerem naszego uniwersytetu - powiedział podczas inauguracji spotkania prof. dr hab. Jacek Semaniak, rektor kieleckiej uczelni. Następnie głos zabrał wiceprezes Związku Banków Polskich dr Mieczysław Groszek, który w swej prezentacji podsumował ostatnie ćwierćwiecze rozwoju gospodarki rynkowej w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wyników sektora bankowego. Widomą oznaką wzrostu polskiej bankowości jest choćby zwiększenie funduszy własnych z 3,4 mld do 138,7 mld w ciągu 20 lat. Polski sektor bankowy wciąż ma jednak spory potencjał rozwojowy. Relacja kredytów do PKB wynosi 54 proc, zaś depozytów do PKB - 55,9 proc; obie te wartości są zbyt niskie jak na rozwijającą się gospodarkę. Niewygórowany choć stabilny jest również poziom oszczędności, od kilku lat spada natomiast poziom inwestowania. Niemniej to właśnie sektor bankowy jest głównym dostawcą pieniądza dla polskich firm. 80 proc. finansowania dostarczają banki, zaś inne podmioty zajmują zaledwie pozostałe 20 proc. rynku.

160518.nzb.01

Dyrektor Programu NZB dr Urszula Wiśniewska omówiła postępy w realizacji programu. Obecnie w ramach programu realizowanych jest pięć bloków, obejmujących następujące zagadnienia: zarządzanie rynkiem finansowym w biznesie i życiu osobistym, obrót elektroniczny, ubezpieczenia społeczne, nowy wymiar bankowości spółdzielczej oraz oszczędzanie długoterminowe. Wśród partnerów znajdują się między innymi instytucje rynku finansowego, ale również Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich oraz Parlament Studentów RP. Program realizowany jest obecnie na 127 uczelniach w całym kraju.

Jak zbudować wiarygodność finansową każdego z nas? - tak brzmiało hasło przewodnie debaty, w której udział wzięli: dr Mieczysław Groszek, wiceprezes ZBP, Mariusz Hildebrand, wiceprezes Zarządu Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor, dr Marek Szewczyk z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz Waldemar Zbytek, wiceprezes Warszawskiego Instytutu Bankowości. Uczestnicy debaty nawiązywali do niedawnych perturbacji z rankingiem Polski - wskazując na podobieństwa pomiędzy oceną wiarygodności państwa i zwykłego Kowalskiego. Również i w obrocie konsumenckim ów "ranking" kredytowy ma kluczowe znaczenie dla uzyskania finansowania. - Nie ma instytucji finansowych, które nie sprawdzają w ogóle wiarygodności finansowej klienta - przypomniał wiceprezes ZBP. Mariusz Hildebrand wskazał z kolei na inny aspekt problemu: osoba, która w ogóle nie zaciągała żadnych kredytów, posiada niską wiarygodność kredytową. Dlatego nieraz warto kupić na raty nawet przysłowiowe radio za 100 złotych - w ten sposób niewielkim kosztem można sobie budować wiarygodność kredytową.

160518.nzb.03

- Zadłużenie przeterminowane osób fizycznych kształtuje się na poziomie 42 mld zł - podkreślił wiceprezes BIG InfoMonitor. Lwią część tej kwoty stanowią zobowiązania relatywnie niskie, do 5000 zł. Ponad 500 tys. z dłużników ujętych w bazie BIG InfoMonitor posiada zaległe zobowiązania na poziomie nieprzekraczającym tysiąca złotych; można zatem przypuszczać, iż w przeważającej liczbie takich przypadków o zadłużeniu decyduje raczej niefrasobliwość i nonszalancja aniżeli prawdziwy kryzys finansowy. Nawiązując do tej kwestii, dr Szewczyk przypomniał że spłacanie zobowiązań powinno stać się zasadą nie tylko z uwagi na "czarne listy dłużników", ale również z powodów etycznych. - Dług nigdy nie umiera, o dług trzeba dbać jak o własny ogródek - powiedział przedstawiciel kieleckiej uczelni. Wiceprezes ZBP stwierdził z kolei, że regulowanie należności w terminie wpływa na zwiększenie dyscypliny finansowej, a to z kolei w dzisiejszych, pokryzysowych czasach ma szczególne znaczenie. - Powinniśmy spłacać kredyt nie tylko z obawy przed BIK, ale również po to, aby racjonalnie planować budżet - zaznaczył Mieczysław Groszek. Również Waldemar Zbytek podkreślił, że wiarygodność finansowa nie sprowadza się tylko do "dobrego BIK-u" czy braku wpisów w rejestrach dłużników. Jej kluczowym elementem jest bowiem gospodarność. - Ten kto dba o historię kredytową powinien umieć oszczędzać - zaznaczył wiceprezes WIB. Brak właściwych nawyków w dziedzinie gospodarowania finansami to, niestety, skutek ostatnich 200 lat burzliwej historii naszego narodu. - Nie mamy historycznej umiejętności pokoleniowej; w Europie Zachodniej ludzie uczą się zarządzania finansami od ponad 100 a nawet i 200 lat - podkreślił Waldemar Zbytek.

160518.nzb.03

Ostatnią częścią konferencji były warsztaty dla pracowników naukowych uczelni oraz szkół niższego szczebla. Dr Jacek Lewicki, koordynator regionalny programu Nowoczesne Zarządzanie Biznesem, zaprezentował różne formy inicjatyw edukacyjnych dla młodzieży szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, realizowane przez sektor bankowy oraz organizacje pozarządowe. Należą do nich m.in. program Warszawskiego Instytutu Bankowości, realizowany pod nazwą BAKCYL, ale również takie inicjatywy, jak Akademia Młodego Ekonomisty czy dedykowany uczniom szkół podstawowych Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy.

Karol Jerzy Mórawski

Udostępnij artykuł: