III filar nie tylko dla młodych. Seniorzy też mogą oszczędzać na emeryturę

Mój plan emerytalny

Ludziki obrazujące starszych ludzi stojące na stosie monet
Fot. stock.adobe.com/Khongtham

Rozwiązania trzeciofilarowe takie jak IKE lub IKZE nie mają limitu wieku korzystania. Jedyna granica wprowadzona przez ustawodawcę to dolna granica 18 lat lub w przypadku osiągania wcześniej dochodów – 16 lat. Oszczędzać zatem mogą w ich ramach również osoby w wieku przedemerytalnym, a nawet emeryci. Tym bardziej, że ma to sens ekonomiczny.

III filar nie tylko dla młodych. Seniorzy też mogą oszczędzać na #emerytura #IKE #IKZE

– Zgodnie z obiegową opinią warto jak najwcześniej zacząć oszczędzać na emeryturę. To oczywiście prawda, natomiast ten fakt nie powinien stanowić wymówki dla osób znajdujących się w wieku przedemerytalnym, ponieważ, jak się okazuje, również im oszczędzanie w ramach III filaru może przynieść wymierne korzyści. Przede wszystkim osoby w wieku przedemerytalnym są w o tyle komfortowej sytuacji, że z racji wieku stosunkowo szybko mogą skorzystać z pełni praw do przywilejów podatkowych. A trzeci filar ma w tym względzie do zaoferowania bardzo dużo. Zatem konto emerytalne w dojrzałym wieku ma jak najbardziej sens ekonomiczny – wyjaśnia Mateusz Szyłko, ekspert ds. programów emerytalnych Esaliens Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych.

 Oszczędzaniu za pomocą IKE i IKZE, poza budowaniem kapitału emerytalnego, towarzyszy wiele preferencyjnych warunków w postaci zachęt podatkowych. Oba konta pozwalają zwolnić zgromadzoną kwotę z 19% podatku od zysków (podatku Belki). Dodatkowo w przypadku IKZE istnieje również możliwość odpisywania wpłat od podstawy opodatkowania. Co ciekawe, dotyczy to również np. emeryta wciąż oszczędzającego w ramach IKZE – może on dokonać stosowanego odliczenia od dochodu osiągniętego z emerytury.

W przypadku odkładanego kapitału w ramach III filara i chęci skorzystania w jego przypadku z przywilejów podatkowych należy pamiętać o ustalonym okresie oszczędzania i wieku. By skorzystać z przywilejów podatkowych trzeba mieć ukończone 65 lat w przypadku IKZE oraz 60 lat w przypadku IKE, a także dokonywać wpłat na prowadzone konto przez pięć dowolnych lat kalendarzowych. IKE alternatywnie daje inny warunek do wyboru – przywileje przysługują osobie, która ponad 50% środków wpłaciła na konto emerytalne na pięć lat przed złożeniem wniosku o wypłatę, wówczas zasada pięciu lat wpłat nie obowiązuje.

Źródło: Unicorn Media

 

Udostępnij artykuł: