Ile dopłat w Poznaniu

Finanse i gospodarka

Nieznacznie zwiększony limit cen w programie Mieszkanie dla Młodych nie będzie miał dużego wpływu na rynek.

Nieznacznie zwiększony limit cen w programie Mieszkanie dla Młodych nie będzie miał dużego wpływu na rynek.

Prace nad projektem ustawy wprowadzającej program Mieszkanie dla Młodych przyniosły już pierwsze zmiany. Dobrą wiadomością dla osób chcących skorzystać z dopłat jest decyzja posłów o podwyższeniu limitu cen mieszkań, które kwalifikują się do programu. Cena maksymalna ma być zwiększona do 1,1 wartości średniego kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych w poszczególnych województwach. Tym samym w dużych miastach nieznacznie zwiększy się pula nowych mieszkań, które będą mogły kupić osoby zainteresowane dopłatami.    

Ponadto z programu Mieszkanie dla Młodych skorzystają także osoby, które chcą na rynku deweloperskim kupić nie tylko mieszkania, ale i domy jednorodzinne. Powierzchnia użytkowa domów nie będzie mogła przekraczać 100 mkw., a dopłata obejmie do 50 mkw.

Teraz projekt ma trafić do komisji infrastruktury i finansów publicznych. Nowy program rządowego wsparcia przy zakupie mieszkań będzie obowiązywał od 2014 roku przez 5 lat. Rząd przeznaczył na dopłaty ponad 3,2 miliarda złotych,  z których według szacunków skorzystać ma 115 tysięcy kredytobiorców.

Niewiele mieszkań z dopłatą

Pomimo podwyższenia wskaźnika, według którego liczone będą maksymalne ceny dla programu Mieszkanie dla Młodych w dużych miastach trudno będzie o lokal z dopłatą. Jeśli porównamy średnie ceny mieszkań oferowanych przez deweloperów z limitami przewidzianymi w MdM zobaczymy, że niewiele ofert zakwalifikuje się do programu. 

W opinii  deweloperów wejście w życie programu niewiele zmieni, bo proponowane limity cen są zbyt niskie w porównaniu ze stawkami obowiązującymi na rynku. W Poznaniu będzie można kupić mieszkanie z dopłatą, jeśli jego cena za 1 mkw. nie będzie wyższa niż 4900 zł. Tymczasem w połowie roku średnia stawka na rynku deweloperskim przekraczała 6100 zł/mkw. (dane Reas). Już przed końcem minionego roku na poznańskim rynku pierwotnym trudno było znaleźć mieszkanie w takiej cenie by skorzystać z dopłat w ramach zakończonej już Rodziny na swoim. W przypadku nowego programu dopłat będzie podobnie.

- Nie czekając na nowy program dopłat na osiedlu Red Park, którego budowę pierwszego etapu kończymy już na poznańskim Dębcu, przygotowaliśmy własny program sprzedaży mieszkań  (pow. 30-54 mkw.). W cenie lokalu oferujemy wykończenie gratis. Nasi klienci mogą zaciągnąć kredyt na wykończone już mieszkanie i od razu w nim zamieszkać - tłumaczy Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w Red Real Estate Development.  

Wyjątkiem Łódź i Bydgoszcz

Nie tylko w Poznaniu będzie trudno uzyskać dopłaty w MdM. Na przykład dla Warszawy założono limit w wysokości 5541,5 zł/ mkw., podczas gdy średnia cena nowego mieszkania w połowie roku według Reas wynosiła w stolicy 7800 zł/ mkw. Jeszcze większa rozbieżność jest w przypadku Krakowa, gdzie limit ustalono na poziomie 4444 zł/ mkw., a przeciętna cena mieszkania deweloperskiego wynosi w tym mieście niespełna 6500 zł/mkw.

Jak oblicza Home Broker, gdyby program Mieszkanie dla Młodych w obecnej wersji miał wejść w życie teraz to w Krakowie, Lublinie i Warszawie można by z rządową dopłatą kupić zaledwie ok. 1 proc. mieszkań znajdujących się w ofercie deweloperów.

Tylko w nielicznych miastach łatwiej byłoby znaleźć mieszkanie kwalifikujące się do dopłat. W Katowicach byłoby to niespełna 15 proc., a w Gdańsku już ponad 40 proc. W dobrej sytuacji jest Bydgoszcz, gdzie MdM objęłoby 90 proc. nowych mieszkań. Są też wyjątki. Należy do nich Łódź, w której limit ustalono na 4624 zł/mkw., a średnia cena nowego mieszkania wynosi w tym mieście 4494 zł/mkw.

Przypomnijmy, że program obejmie wyłącznie mieszkania z rynku pierwotnego, których powierzchnia będzie nie większa niż 75 mkw., a państwo dopłaci maksymalnie do 50 mkw. Skorzystać z dopłat mogą małżeństwa, w których przynajmniej jedno z małżonków nie przekroczyło 35 roku życia i single do tego wieku. Rodzina bez dzieci i bezdzietni single otrzymają dofinansowanie w wysokości 10 proc. ceny mieszkania. Osoby posiadające dzieci - 15 proc. A jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu lokalu lub domu urodzi się trzecie lub kolejne dziecko, dopłata zwiększy się jeszcze o 5 proc.

Źródło: RED Real Estate Development

Udostępnij artykuł: