Ile jesteśmy gotowi wydać na Walentynki?

Bez krawata / Finanse osobiste

Dzień Zakochanych sprzyja wzrostowi sprzedaży zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych. Ponad 60% Polaków zapytanych przez serwis Prezentmarzeń uważa, że jesteśmy hojni z okazji Walentynek. Według co trzeciego respondenta wybierając upominki dla drugiej połowy mamy gest, bo chcemy pokazać, że zależy nam, chociaż czasem nas na to nie stać.

Kobieta trzymająca w ręku kartę płatniczą i prezent walentynkowy
Fot. stock.adobe.com/Boyarkina Marina

Dzień Zakochanych sprzyja wzrostowi sprzedaży zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych. Ponad 60% Polaków zapytanych przez serwis Prezentmarzeń uważa, że jesteśmy hojni z okazji Walentynek. Według co trzeciego respondenta wybierając upominki dla drugiej połowy mamy gest, bo chcemy pokazać, że zależy nam, chociaż czasem nas na to nie stać.

Z badania przeprowadzonego na próbie ponad 1000 respondentów w styczniu br. wynika, że aż 75% Polaków planuje obchodzić Dzień Zakochanych.

Wyniki badania „Walentynki marzeń według Polaków” potwierdzają, że co drugi z nas jest gotowy, aby przygotować z tej okazji jakąś oryginalną, szaloną atrakcję.

41% respondentów (wyda na Walentynki) od 100 do 300 zł

Aż 66% respondentów uważa, że Polacy są hojni w Walentynki. Według co piątego ankietowanego jest na odwrót, gdyż Polacy raczej wybierają tandetne i ciągle takie same upominki.

Tylko dla 5% respondentów  nie planuje ograniczeń finansowych

Według deklaracji 31% zapytanych Polaków jest gotowych wydać z okazji dnia zakochanych do 100 zł, aby miło zaskoczyć swoją „drugą połówkę”. Zdaniem 41% respondentów jest to suma mieszcząca się w przedziale od 100 do 300 zł.

Dla 14% zapytanych jest to budżet od 300 do 500 zł, a 9% Polaków jest gotowa wydać powyżej 500 zł. Tylko 5% respondentów deklaruje, że cena nie gra roli w przypadku realizacji walentynkowej atrakcji, bo liczy się efekt.

Czytaj także: Walentynkowy alarm: „oszust z Tindera” szuka kolejnej ofiary, jak chronić swoje finanse i uczucia?

Jakie są obawy związane z wybraniem walentynkowej atrakcji?

Wybierając atrakcję na Walentynki najbardziej obawiamy się czy trafimy w gust – jak zdradza 37% respondentów badania. Według 26% zapytanych obawiamy się rozczarowanie. Zdaniem 22% ankietowanych martwimy się czy atrakcja jest wystarczająco oryginalna.

Bez względu na budżet największe znaczenie w świętowaniu Walentynek ma wspólnie spędzony czas tego dnia, jak twierdzi 46%

Według badania „Walentynki marzeń według Polaków” lepsze niespodzianki z okazji dnia zakochanych przygotowują kobiety. Tak twierdzi 38% wszystkich respondentów argumentując, że kobiety traktują to święto poważnie.

Zdaniem 27% ankietowanych to mężczyźni organizują lepsze niespodzianki na Walentynki, bo wiedzą, że powinni się wykazać tego dnia. Jak pokazało badanie serwisu Prezentmarzeń, zdaniem 59% zapytanych Polaków święto zakochanych zdecydowanie bardziej lubią kobiety. 

Czytaj także: Mastercard Love Index: jak Polacy spędzają Walentynki w czasie pandemii Covid-19?

Kto powinien zapłacić za walentynkowy wieczór?

Zdaniem 36% ankietowanych to mężczyzna powinien zapłacić za walentynkowy wieczór. Z kolei 14% respondentów uważa, że powinna być to kobieta. Co trzeci zapytany Polak twierdzi, że para powinna zapłacić wspólnie. Co piąty sądzi, że ten kto zaprasza na walentynkowy wieczór, bez względu na płeć.

Bez względu na budżet największe znaczenie w świętowaniu Walentynek ma wspólnie spędzony czas tego dnia, jak twierdzi 46% zapytanych przez serwis Prezentmarzeń Polaków. Niestety co trzeci z nas obawia się, że pandemia może nam popsuć walentynkowe plany.

Najlepiej pasujące atrakcje na Walentynki to kino lub teatr, jak twierdzi 28% zapytanych Polaków, romantyczna kolacja 26% odpowiedzi, wyjście do miasta powiązane z wybraną atrakcją – 20% odpowiedzi lub wspólny masaż ‒ 13% odpowiedzi.


Badanie sondażowe „Walentynki marzeń według Polaków” zrealizował w formie ankiety online serwis Prezentmarzeń w styczniu 2022 na próbie 1317 respondentów.

Udostępnij artykuł: