Ile kosztuje wybudowanie domu w Polsce?

Nieruchomości / Rynek

Budowa domu
Fot. stock.adobe.com/sutichak

Przeciętny szacunkowy koszt budowy domu w Polsce w 2018 roku wyniósł 465 tysięcy złotych – wynika z najnowszego „Raportu o budowie domów” serwisu Oferteo.pl. Planując inwestycję, należy być jednak gotowym na to, że koszty okażą się wyższe, najczęściej od 11 do 25 procent.

Przeciętny szacunkowy koszt budowy domu w Polsce w 2018 roku wyniósł 465 tysięcy złotych #budowa #dom

Dom najczęściej na kredyt

Budowa domu jest dla wielu osób największą inwestycją w życiu. Zazwyczaj są to koszty przekraczające samodzielne możliwości finansowe inwestorów. 60% badanych przez Oferteo.pl, największy polski serwis łączący poszukujących towarów i usług z ich dostawcami, posiłkowało się w tym celu kredytem bankowym.

Koszt poniżej pół miliona

Przeciętny szacunkowy koszt budowy domu przed startem inwestycji wyniósł 465 tysięcy złotych. Za taką kwotę inwestorzy mogliby kupić nowe mieszkanie o powierzchni 54,85 m2 w Warszawie, 60,5 m2 w Krakowie, 65m2 we Wrocławiu czy 81,9 m2 w Łodzi (Cceny ofertowe mieszkań w styczniu 2019 roku wg raportu Bankier.pl).

Tymczasem 41% ankietowanych przez Oferteo.pl zdecydowało się na budowę domu, ponieważ ich zdaniem taki krok opłaca się bardziej niż kupno mieszkania.

Trzeba być gotowym na wyższe koszty

W przypadku 57% badanych ostatecznie poniesione koszty okazały się wyższe niż prognozowane – najczęściej o 11 do 25% (53 odpowiedzi%) i od 26 do 50% (23% odpowiedzi). Tylko w 3% przypadków koszty okazały się wyższe o więcej niż połowę.

Dodatkowe środki częściej były konieczne na sfinansowanie zakupów materiałów budowlanych (56%) niż na opłacenie robocizny (44%). Zbilansowanie budżetu potrzebnego na budowę było również jedną z największych trudności podczas całego procesu inwestycyjnego – przyznało tak 27% ankietowanych.

Metodologia badania

Przedstawione w „Raporcie o budowie domów w Polsce” dane pochodzą z analizy ponad 17 tysięcy zapytań ofertowych złożonych w 2018 roku w serwisie Oferteo.pl przez osoby poszukujące towarów i usług związanych z budową domów oraz z badania ankietowego przeprowadzonego w styczniu 2019 roku metodą CAWI na próbie 600 osób, które w 2018 roku budowały dom.

Źródło: Oferteo.pl
Udostępnij artykuł: