Ile Polacy wydadzą w tym roku na wakacyjne wyjazdy?

Bez krawata / Finanse osobiste

Zdecydowanie w Polsce i nie za drogo – taki obraz tegorocznych wakacji wyłania się z najnowszego raportu Santander Consumer Banku - banku od kredytów ,,Polaków portfel własny: wyjątkowe lato”.

Pieniądze, leżak i koło ratunkowe
Fot. stock.adobe.com/ebacklund

Zdecydowanie w Polsce i nie za drogo – taki obraz tegorocznych wakacji wyłania się z najnowszego raportu Santander Consumer Banku - banku od kredytów ,,Polaków portfel własny: wyjątkowe lato”.

Polacy zapytani o to, ile wyniesie całkowity koszt wakacyjnego wyjazdu całej rodziny, najczęściej (18%) mają zamiar wydać między 1-2 tys. zł, niewiele mniejszy odsetek ankietowanych wskazał na kwoty rzędu 2-3 tys. zł (16,7%) #wakacje #wakacje2020 #SantanderConsumerBank

Tegoroczne wakacje będą bardzo trudne dla branży turystycznej. Mimo stopniowego znoszenia obostrzeń epidemicznych, w hotelach czy pensjonatach wciąż obowiązują dodatkowe restrykcje i limity. Loty z Polski zostały wznowione w połowie czerwca, pierwsze czartery ruszą jednak dopiero na początku lipca i to tylko na europejskich trasach. Wakacyjna oferta biur podróży jest znacznie skromniejsza, co wiąże się nie tylko z ograniczeniami związanymi z pandemią koronawirusa, ale też z mniejszym popytem na takie wyjazdy. Mimo że Polacy z pewnością tęsknią za śródziemnomorskimi plażami, egzotycznym azjatyckim jedzeniem i pięknymi zabytkami, wakacyjny wyjazd za granicę rozważa zaledwie 7,3 proc. ankietowanych przez Santander Consumer Bank - bank od kredytów. 

Czytaj także: Wakacje 2020 w cieniu koronawirusa, jak zadbać o bezpieczeństwo swoich finansów? Raport ZBP >>>

To będą oszczędne wakacje

– Polacy unikają w tym roku wyjazdów zagranicznych i związanego z nimi ryzyka. Duża niepewność towarzyszy także naszej sytuacji materialnej - na wakacje wolimy wydać mniej, żeby za bardzo nie nadszarpnąć domowego budżetu. Jak pokazują dane GUS-u bezrobocie rośnie, a w wielu firmach zmniejszane są pensje, dlatego też planujemy swoje wydatki ostrożniej niż w latach poprzednich – mówi Adam Piwek, koordynator raportu „Polaków portfel własny: wyjątkowe lato” z Santander Consumer Banku.

Polacy zapytani o to, ile wyniesie całkowity koszt wakacyjnego wyjazdu całej rodziny, najczęściej (18 proc.) mają zamiar wydać między 1 000 a 2 000 zł. Niewiele mniejszy odsetek ankietowanych wskazał na kwoty rzędu 2 000 – 3 000 zł (16,7 proc.). Na rodzinne wakacje za więcej niż 5 000 zł może sobie pozwolić co dziesiąty ankietowany przez Santander Consumer Bank, głównie 50-latkowie (23,1 proc. z nich).

Czytaj także: Wakacje 2020 spędzimy, zwiedzając Polskę i wydamy mniej pieniędzy >>>

- Przed wyjazdem zawsze warto się zastanowić i przekalkulować, czy koszt wakacyjnego urlopu chcemy ponosić z bieżących, własnych środków, czy skorzystać z dodatkowych rozwiązań przygotowanych przez banki. Nasza karta kredytowa Visa TurboKARTA umożliwia na przykład zwrot 3 proc. kwot za transakcje na stacjach benzynowych, w tym paliwo i 1 proc. za pozostałe zakupy. W sumie to do 360 zł zwrotu rocznie oraz bezpłatne ubezpieczenie car assistance przydatne dla wszystkich podróżujących samochodami. W sytuacji, kiedy warto brać pod uwagę każdy wydatek, mogą to być istotne czynniki – dodaje Adam Piwek z Santander Consumer Banku.

Tęsknimy za swobodą

Santander Consumer Bank – bank od kredytów zapytał też Polaków, których aktywności kojarzących się z letnimi miesiącami będzie im brakować najbardziej.

Najwięcej, bo co trzeci ankietowany (33,7 proc.), wskazał na ograniczenia lub brak możliwości swobodnego korzystania z basenów, aquaparków czy parków rozrywki. Takich odpowiedzi udzielili głównie 30-latkowie (ponad połowa wskazań), czyli osoby, które najczęściej są rodzicami mniejszych dzieci, chętnie korzystających z tego typu atrakcji. Co drugiemu rodzicowi właśnie tych aktywności będzie brakować najbardziej.

Niemal co trzecia badana osoba (32,5 proc.) najbardziej będzie tęskniła tego lata za spotkaniami w większym gronie – czy to z rodziną, czy ze znajomymi. Na tę odpowiedź wskazywali przede wszystkim najmłodsi (więcej niż co druga osoba w wieku 18 – 29 lat). Jedna piąta ankietowanych (20,9 proc.) żałuje, że nie będzie miała okazji uczestniczyć w żadnym letnim festiwalu muzycznym, niemal taki sam odsetek wskazał na ograniczenia w swobodnym podróżowaniu za granicę (20,8 proc.).

Udostępnij artykuł: