Ile wydajemy na samochody? Kredytowa Mapa Polski Cofidis

Finanse osobiste / Raporty

Przeciętnie auto kupowane na kredyt jest warte około 49 tys. zł – wynika z Kredytowej Mapy Polski Cofidis, firmy specjalizującej się w finansowaniu zakupu pojazdów.

auto-zabawka na stosie monet, uścisk dłoni dwóch osób
Fot. stock. adobe.com / BillionPhotos.com

Przeciętnie auto kupowane na kredyt jest warte około 49 tys. zł – wynika z Kredytowej Mapy Polski Cofidis, firmy specjalizującej się w finansowaniu zakupu pojazdów.

Mieszkańcy województwa podlaskiego kupują na kredyt pojazdy o średniej wartości niemal 58 tys. zł. To najwyższa wartość w zestawieniu. Na drugim biegunie jest województwo lubelskie, w którym średnia wartość kredytowanego auta to nieco ponad 43 tys. zł.

‒ „Kredytowa Mapa Polski Cofidis”, jest efektem prowadzonych na bieżąco w naszej firmie analiz dotyczących budżetów gospodarstw domowych i ich zachowań.

Specjalizujemy się w udzielaniu kredytów samochodowych, dzięki temu mamy dużą bazę do analizy i wiemy, jakie są potrzeby polskich kierowców.

W 2019 roku średnia wartość pojazdu kupowanego na kredyt w Cofidis wynosiła niecałe 38 tys. zł. Obecnie to już nieco ponad 49 tys. zł

Obecnie uważnie obserwujemy wpływ pandemii na decyzje zakupowe Polaków – mówi Nuno de Oliveira, Prezes Cofidis Polska.

Czytaj także: Auto z kredytem celowym, samochodowym, a może w leasingu? ‒ co wybrać, żeby nie żałować

Rośnie wartość kredytów samochodowych

Z analizy widać zdecydowany wzrost wartości kredytowanych aut. Jeśli porównać dane z ostatniego przed-pandemicznego roku, czyli roku 2019, do dostępnych danych z 2021 roku, to przeciętnie była ona wyższa o prawie 30%. W 2019 roku średnia wartość pojazdu kupowanego na kredyt w Cofidis wynosiła niecałe 38 tys. zł. Obecnie to już nieco ponad 49 tys. zł.

‒ To bardzo pozytywne dane, bo pokazują, że Polacy optymistycznie patrzą w przyszłość. Mimo że samochody używane w tym roku są droższe niż w poprzednim, to klienci decydują się na ich zakup.

Najniższą wartość kredytowanych samochodów Cofidis notuje w województwie lubelskim – 43,2 tys. zł.

W 2020 roku widzieliśmy, że były regiony w których ta średnia wartość spadła. To nie dziwi, bo nikt przecież nie wiedział, jakie będą skutki pandemii. W 2021 roku we wszystkich regionach Polski ten parametr rośnie ‒ mówi Nuno de Oliveira.

mapa kredytowa Polski
Źródło: Cofidis Polska

Czytaj także: W Toyota Bank Polska kredyty samochodowe z odroczeniem spłaty

Silne różnice regionalne

Warto podkreślić, że wzrost nie rozkłada się równomiernie. Są regiony, gdzie wzrost w stosunku do 2019 roku nie przekracza 10%, ale są też takie, gdzie wynosi ponad 50%. Istotne są też regionalne różnice w przeciętnych wartościach kredytowanych pojazdów. Najniższą wartość kredytowanych samochodów Cofidis notuje w województwie lubelskim – 43,2 tys. zł.

Będziemy mocniej promowali wśród naszych klientów świadomość potrzeby zabezpieczenia się na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń

Na drugim biegunie jest województwo podlaskie, którego mieszkańcy decydują się na skredytowanie zakupu pojazdów o średniej wartości niemal 58 tys. zł. W województwach: zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim jest to niewiele mniej, bo około 57 tys. zł.

‒ Obserwując ten trend wzrostu wartości kredytowanych aut, dostosowujemy naszą ofertę do tych zmian. Będziemy mocniej promowali wśród naszych klientów świadomość potrzeby zabezpieczenia się na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Chodzi o to, żeby np. w razie śmierci czy jakiegoś nieszczęśliwego wypadku rodzina nie została z wysokim kredytem do spłacenia.

Dlatego dajemy możliwość kompleksowego zabezpieczenia się przed takimi sytuacjami, oferując ubezpieczenia na wypadek zgonu, całkowitej niezdolności do pracy lub inwalidztwa oraz utraty stałych źródeł dochodów, czasowej niezdolności do pracy, hospitalizacji – wylicza Marcin Szulc, Dyrektor ds. Handlowych i Rozwoju Biznesu w Cofidis Polska.

Czytaj także: Który kredyt spłacać najpierw, na mieszkanie, czy na samochód?

Źródło: Cofidis S.A.
Udostępnij artykuł: