Ile wydamy i co kupimy na Święta?

Przemysław Szubański

Od 400 do 500 złotych, czy ponad 1100 złotych - ile przeciętny Polak chce wydać na przygotowanie Wigilii?

Przemysław Szubański
Przemysław Szubański, "Parkiet", fot. Krzysztof Skłodowski "FOTORZEPA"

Od 400 do 500 złotych, czy ponad 1100 złotych - ile przeciętny Polak chce wydać na przygotowanie Wigilii?

Najwięcej na Boże Narodzenie wydają respondenci z grupy wiekowej 30-39 lat i badani z miast powyżej 250 tys. mieszkańców

Z raportu Deloitte „Zakupy świąteczne 2018” wynika, że na tegoroczne Święta Bożego Narodzenia wydamy średnio 1168 zł, z czego same prezenty pochłoną kwotę 532 zł, a produkty spożywcze 511 zł.401 do 500 zł - to najpopularniejszy przedział kwot, jakie Polacy zamierzają wydać na przygotowanie Wigilii. Wskazała go co piąta osoba biorąca udział w badaniu Santander Consumer Banku. Co ciekawe, w grupie najmniej zarabiających (do 999 zł netto miesięcznie) prawie 9 proc. respondentów wyda w Boże Narodzenie więcej niż wynosi ich comiesięczny przychód.

Najwięcej wydają 30- latkowie z wielkich miast

Wśród najlepiej zarabiających (ponad 5 000 zł) co piąty wyda na Święta ponad 2 000 zł. Na największe wydatki Bożonarodzeniowe najrzadziej zdecydują się najmłodsi (z grupy 18-29 lat nie zadeklarował tego nikt) oraz mieszkańcy wsi. Najwięcej na Boże Narodzenie wydają respondenci z grupy wiekowej 30-39 lat i badani z miast powyżej 250 tys. mieszkańców.

Ostatnie Święta z tymi cenami?

Jak będzie naprawdę? O tym zadecyduje z jednej strony apetyt kupującego (jeśli pójdzie na zakupy głodny, kupi więcej żywności), z drugiej - widzimisię handlowców (jedyny sklep w okolicy może ustalić ceny na wyższym poziomie) no i oczywiście zasobność portfela robiącego zakupy.No i decyzje: czy kupić mniej warzyw (chociaż zdrowe), bo mają podrożeć według Jakuba Olipry, ekonomisty Crédit Agricole, o 8 proc., a zastąpić je owocami (stanieją i to mocno)?Może nabyć mniej chleba i bułek (pieczywo ma zdrożeć o ok. 6 proc.). A święta mogą być jeszcze bardziej niezdrowe - bo tańsze mają być nabiał i tłuszcze, a także wieprzowina (importowana, przez co protestują rolnicy, blokując drogi). No i może być bardziej słodko niż zwykle - potanieje cukier.

A co zobaczymy w Wigilię pod choinkami?

Przedświąteczne zakupy na Allegro wskazują m.in. na książki i spersonalizowane kalendarze z własnymi zdjęciami, a także gry planszowe. Pojawią się skórzane portfele, damskie i męskie, a także zestawy kluczy i kamery do samochodu (uwaga, paliwo drożeje!).Ale najczęściej (bo najbardziej upragnione) wśród prezentów będą perfumy, a dalej kosmetyki i słodycze, a także produkty związane z hobby. No i oczywiście ubrania i biżuteria.Wszystko bardziej lub mniej trafione, wróci potem częściowo na aukcje, albo pójdzie dalej na prezenty. Jak zwykle. 
Udostępnij artykuł: