Ile wydamy na stołeczne lokum?

Finanse i gospodarka

Większość kupujących, szczególnie na stołecznym nie należącym do tanich rynku, szuka mieszkań w niskich cenach.

Większość kupujących, szczególnie na stołecznym nie należącym do tanich rynku, szuka mieszkań w niskich cenach.

Zdecydowana większość osób planujących zakup nieruchomości w Warszawie chce przeznaczyć na ten cel więcej niż 400 tys. zł. Z analizy serwisu Oferty.net wynika, że taką sumę planuje wydać na mieszkanie prawie 60 proc. nabywców. Co dziesiąty respondent zadeklarował, że na lokal może wydać do 200 tys. zł, a co czwarty 200 - 300 tys. zł.

Ceny stołecznych mieszkań znacznie odbiegają od powyższych deklaracji potencjalnych nabywców, szczególnie na rynku wtórnym. Według danych analityków serwisu Oferty.net około 60 proc. używanych lokali na warszawskim rynku wtórnym kosztuje ponad 400 tys. zł. Za 43 proc. mieszkań trzeba zapłacić nawet ponad 500 tys. zł. Lokale w cenie do 200 tys. zł stanowią zaledwie 4 proc. podaży. Tylko 11 proc. używanych lokali wystawionych do sprzedaży kosztuje 200 - 300 tys. zł.

Zdaniem analityków serwisu Oferty.net, rozbieżności między oczekiwaniami nabywców i sprzedających na rynku wtórnym są ciągle bardzo duże. Wielu klientów decyduje się więc na mieszkania od deweloperów, które niejednokrotnie są tańsze od podobnych lokali używanych. Jak oblicza firma Emmerson, w I kwartale br. nowe mieszkania w Warszawie kosztowały średnio ok. 8300 zł/mkw., podczas gdy według obliczeń serwisu Oferty.net, przeciętna cena lokali używanych wynosi obecnie w stolicy ok. 8700 zł/mkw.

Kawalerka na topie

Aby móc zaoferować kupującym mieszkania w jak najniższej cenie całkowitej deweloperzy zwiększają ilość kawalerek w swojej ofercie. Odsetek mieszkań jednopokojowych na warszawskim rynku pierwotnym wzrósł w pierwszym kwartale br. do 6 proc. z całej puli ponad 19 tys. lokali wystawionych do sprzedaży przez deweloperów. Choć w stolicy zwiększyła się liczba oferowanych kawalerek to wzrost nie jest zbyt duży. Wcześniej, w ostatnich miesiącach 2011 roku takich lokali w ofercie stołecznego rynku nowych mieszkań było niewiele mniej, bo 5,7 proc. (Emmerson). W Warszawie kawalerki stanowią bowiem najmniejszą część podaży. Największy odsetek - aż 12,5 proc. całej oferty mieszkań z pierwszej ręki kawalerki obejmują w Krakowie, a w Poznaniu jest ich 12,3 proc.

Ponadto, zmniejsza się powierzchnia oferowanych na rynku deweloperskim mieszkań. Konkurencją dla lokali jednopokojowych są nieduże dwójki. Na powierzchni ponad 30 mkw., na której kiedyś znajdował się jeden pokój, projektowane jest dziś mieszkanie dwupokojowe. I takie właśnie dwupokojowe lokale o małej powierzchni przypadającej na jedno pomieszczenie cieszą się największym powodzeniem wśród kupujących.

Większy wybór gotowych lokali

Poza tym, że nowe mieszkania są konkurencyjne cenowo w porównaniu do używanych, to w ofercie deweloperów dostępnych jest coraz więcej gotowych lokali. W tej chwili nie trzeba już czekać latami na wybudowanie zakupionego lokum, ale poszukać wśród ofert w inwestycjach, których realizacja dobiegła już końca.

Największą część oferty gotowe lokale mieszkalne stanowią na rynku pierwotnym w Poznaniu, a najmniejszą we Wrocławiu. W Warszawie co czwarte mieszkanie z pierwszej ręki zostało już ukończone (25,7 proc. wszystkich nowych stołecznych mieszkań). W całym mieście prawie 5 tys. mieszkań czeka na właścicieli w gotowych inwestycjach.

Najtaniej można kupić mieszkania w zewnętrznych dzielnicach miasta lub na jego rogatkach. W graniczącym z Warszawą Piastowie w inwestycji Rezydencja Kościuszki można znaleźć gotowe mieszkanie już za niespełna 5200 zł/mkw. Niewielkie mieszkanie dwupokojowe na tym osiedlu jest dostępne w cenie 257 tys. zł. Barc Warszawa SA. ulokował projekt w pobliżu stacji popularnej SKM-ki, którą do centrum Warszawy można dojechać w 15 min.

Na rynku pierwotnym można spotkać się również z tzw. przedsprzedażą mieszkań. Wtedy, podobnie jak w przypadku ostatnich mieszkań na osiedlach, których budowa już się zakończyła, można kupić lokal taniej. W projektach, których budowa jeszcze nie ruszyła deweloperzy oferują mieszkania na korzystniejszych warunkach, niż w inwestycjach znajdujących się w zaawansowanym stadium realizacji.

Źródło: BARC Warszawa SA

Udostępnij artykuł: