Inbank, już ponad 600 mln złotych na wsparcie zielonych inwestycji

ESG

Niemal połowa kredytów udzielonych przez Inbank w Polsce w 2021 roku została przeznaczona na realizację projektów proekologicznych ‒ w szczególności rozwiązań wspierających rozwój energetyki prosumenckiej i rozproszonej. Oznacza to, że od początku roku bank zapewnił finansowanie w wysokości ponad 600 mln złotych, które zostało przeznaczone na inicjatywy związane z OZE oraz projektami zeroemisyjnymi, informuje Bank.

Inbank logo napis
Źródło: Inbank

Niemal połowa kredytów udzielonych przez Inbank w Polsce w 2021 roku została przeznaczona na realizację projektów proekologicznych ‒ w szczególności rozwiązań wspierających rozwój energetyki prosumenckiej i rozproszonej. Oznacza to, że od początku roku bank zapewnił finansowanie w wysokości ponad 600 mln złotych, które zostało przeznaczone na inicjatywy związane z OZE oraz projektami zeroemisyjnymi, informuje Bank.

Oddział Inbanku w Polsce dostarcza rozwiązania typu „embedded finance” dla przeszło 180 firm działających w sektorze „zielonej energii”, w tym liderów branży, takich jak Columbus Energy czy Edison Energia.

Zielone projekty konsumenckie z kredytem

Rozwiązania stanowiące wsparcie w finansowaniu zielonych inwestycji stają się coraz popularniejsze, także w segmencie produktów bankowych skierowanych do klientów indywidualnych. Jednym z kluczowych elementów strategii Inbanku ‒ działającego w Polsce od 2017 roku ‒ jest rozwój oferty wspomagającej realizację inicjatyw proekologicznych oraz zeroemisyjnych.

Oferta kredytowa (...) uwzględnia „zieloną” specyfikę produktu, w którym rata ‒ biorąc pod uwagę cały okres kredytowania ‒ zastępuje rachunek za prąd

Inbank posiada szeroką gamę produktów przygotowanych specjalnie z myślą o finansowaniu projektów konsumenckich wspierających zrównoważony rozwój, przede wszystkim w obszarze energetyki.

Oferta kredytowa Banku skierowana do klientów tego segmentu uwzględnia „zieloną” specyfikę produktu, w którym rata ‒ biorąc pod uwagę cały okres kredytowania ‒ zastępuje rachunek za prąd. W porównaniu do standardowego kredytu, produkt ten charakteryzuje się dłuższym maksymalnym okresem kredytowania (do 150 miesięcy) oraz zwiększoną maksymalną kwotą kredytu (do 150 tys. złotych netto).

Sam proces oferowania finansowania osadzony jest w procesie sprzedaży np. instalacji fotowoltaicznej, stanowiąc jego naturalny element składowy, zgodnie z podejściem „embedded finance”.

Czytaj także: Czeka nas złota dekada rozwoju fotowoltaiki w Polsce?

Inbank też realizuje cele zrównoważonego rozwoju

‒ Od początku działalności Inbanku w Polsce nie tylko wspieramy rozwój sektora odnawialnych źródeł energii i projektów zeroemisyjnych, lecz także sami, w codziennej działalności, staramy się realizować cele zrównoważonego rozwoju. Dzięki przyjętemu modelowi biznesowemu oraz zastosowanym rozwiązaniom technologicznym, już 9 na 10 umów kredytowych Inbanku w Polsce zawieranych jest w formie elektronicznej, zgodnie z podejściem „paperless”.

Średnia wartość kredytu udzielanego przez Inbank na realizację zielonych inwestycji konsumenckich to niemal 25 tys. złotych

W październiku tego roku Inbank był również jednym z partnerów międzynarodowego szczytu klimatycznego Carbon Footprint Summit, podczas którego międzynarodowi eksperci starali się odpowiedzieć na najważniejsze pytania związane z wyzwaniami, jakie niosą ze sobą obserwowane obecnie zmiany klimatyczne ‒ podkreśla Tomasz Rzeski, Country Sales Manager Oddziału Inbank w Polsce.

Czytaj także: PKN Orlen ma 180 mln euro kredytu z EBI na inwestycje w zrównoważony rozwój

Wsparcie dla zeroemisyjności

Inbank zapewnia finansowanie różnorodnych projektów wspierających zeroemisyjność. Oprócz inicjatyw związanych z rozwojem sektora odnawialnych źródeł energii, obejmują one m.in. projekty dotyczące elektromobilności oraz programy termomodernizacyjne.

Jednym z kluczowych elementów strategii Inbanku (...) jest rozwój oferty wspomagającej realizację inicjatyw proekologicznych oraz zeroemisyjnych

Średnia wartość kredytu udzielanego przez Inbank na realizację zielonych inwestycji konsumenckich to niemal 25 tys. złotych, a największa inwestycja tego typu sfinansowana przez Bank w 2021 roku wyniosła 144 tys. złotych. 

W samym 2021 roku na projekty proekologiczne Bank pożyczył łącznie już ponad 600 mln złotych.

Czytaj także: GUS: udział OZE w końcowym zużyciu energii brutto wzrósł do 16,13 proc. w 2020 r.


Inbank

Inbank jest bankiem pochodzącym z Estonii, którego usługi dostępne są dla klientów na 8 europejskich rynkach (Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Niemcy, Austria, Holandia oraz Finlandia), a wkrótce także w Czechach i na Słowacji. Inbank działa w obszarze consumer finance w modelu B2B2C, tzn. dostarcza konsumentom rozwiązania ratalne poprzez kanały i struktury sprzedaży merchantów (sprzedawców/dostawców towarów i usług).

Grupa Inbank udzieliła dotychczas finansowania o wartości 1,3 mld euro, ma blisko 800 tys. aktywnych klientów oraz 4,5 tys. współpracujących merchantów. Inbank Polska rozpoczął działalność w 2017 roku,
a już w 2021 roku portfel udzielonych przez niego kredytów przekroczył 1 mld PLN. Wg danych BIK udział Inbanku w nowej sprzedaży kredytów ratalnych w III kwartale 2021 r. osiągnął blisko 8%.

W Polsce Inbank specjalizuje się w dostarczaniu kredytów ratalnych, samochodowych i gotówkowych, wspierając tym samym rozwój skali biznesu współpracujących merchantów w obszarze handlu, eCommerce, sektora odnawialnych źródeł energii, ubezpieczeniowego i medycznego.

Źródło: Inbank Polska
Udostępnij artykuł: