Inflacja przyspieszyła do 1,7 proc. rdr w marcu. Szacunkowe dane GUS

Gospodarka

Inflacja wyniosła 1,7% w ujęciu rocznym w marcu br. (wobec 1,2% r/r w lutym), podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku tych danych.

Koszyk na zakupy i znak procentowy
Fot. stock.adobe.com/Andrey Popov

Inflacja wyniosła 1,7% w ujęciu rocznym w marcu br. (wobec 1,2% r/r w lutym), podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku tych danych.

W stosunku do poprzedniego miesiąca #ceny towarów i usług konsumpcyjnych nie wzrosły o 0,3% w marcu #inflacja #GUS @GUS_STAT

W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych nie wzrosły o 0,3% w marcu, podał też GUS.Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 2,6% r/r, ceny nośników energii - spadły o 1,3% r/r, zaś ceny paliw do prywatnych środków transportu zwiększyły się o 7,3% r/r, podano w komunikacie.Czytaj także: Inflacja przyspieszyła, bo drożeje żywność >>>

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,4% mdm

W ujęciu miesięcznym ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,4%, nośników energii - spadły o 0,1%, a paliw do prywatnych środków transportu - wzrosły o 0,5%, podał też Urząd.Konsensus rynkowy zakładał inflację na poziomie 1,6% r/r.

Analitycy: inflacja pozostanie poniżej celu w 2019 r.

Ekonomiści spodziewają się, że pomimo uruchomionego impulsu fiskalnego i rosnącej inflacji bazowej inflacja konsumencka będzie kształtować się w okolicach 2-2,5% na koniec roku i nie przebije celu inflacyjnego.Niektórzy ekonomiści szacują, że inflacja bazowa w marcu wzrosła do 1,3% r/r.Zdaniem ekonomistów, piątkowe dane są neutralne dla oceny perspektyw krajowej polityki pieniężnej. Większość z nich spodziewa się, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzyma stopy procentowe bez zmian do końca 2020 roku."W całym 2019 CPI najprawdopodobniej pozostanie poniżej celu inflacyjnego NBP (2,5%r/r). Prognozujemy średnioroczny wzrost rzędu 1,8%r/r" - uważa ekonomista ING BSK Jakub Rybacki."Najwyższy od października 2013 poziom inflacji bazowej może przykuć uwagę RPP, bo może być odczytywany jako realizacja scenariusza, w którym napięcia na rynku pracy i dodatnia luka popytowa zaczynają się przekładać na wzmocnienie presji inflacyjnej" - oceniają analitycy PKO Banku Polskiego."W rezultacie powyższych tendencji oczekujemy, że do końca bieżącego roku wskaźnik inflacji będzie się wahać w przedziale 1,5% - 2,0% r/r, by na koniec roku ukształtować się na poziomie ok. 2% r/r." - podsumowuje ekonomistka BOŚ Banku Aleksandra Świątkowska.
Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: