Inflacja przyspieszyła do 2,3 proc. rdr. Szybki szacunek GUS

Gospodarka

Inflacja wyniosła 2,3% w ujęciu rocznym w maju br. (wobec 2,2% r/r w kwietniu), podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku tych danych.

Pieniądze, kalkulator i faktury
Fot. stock.adobe.com/v.poth

Inflacja wyniosła 2,3% w ujęciu rocznym w maju br. (wobec 2,2% r/r w kwietniu), podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku tych danych.

#Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2019 r. w porównaniu z majem 2018 r. wzrosły o 2,3% (wskaźnik cen 102,3) #inflacja #GUS @GUS_STAT

W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,2% w maju, podał też GUS.Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 5% r/r, ceny nośników energii - spadły o 0,9% r/r, zaś ceny paliw do prywatnych środków transportu zwiększyły się o 4,1% r/r, podano w komunikacie.

Czytaj także: Ceny będą rosły coraz szybciej >>>

W ujęciu miesięcznym ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 1,4%, nośników energii - spadły o 0,1%, a paliw do prywatnych środków transportu - wzrosły o 1,2%, podał też Urząd.Konsensus rynkowy zakładał inflację na poziomie 2,4% r/r.

MPiT oczekuje utrzymania inflacji w czerwcu na poziomie zbliżonym do maja

Tempo wzrostu cen istotnie wyhamowało w maju i można spodziewać się utrzymania tempa wzrostu cen na zbliżonym poziomie w kolejnym miesiącu, uważają eksperci Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT)."Co ważne, wzrost cen pozostaje w obszarze zgodnym z polityką monetarną i utrzymuje się w granicach celu inflacyjnego. Stabilność cen przyczynia się do utrzymania wzrostu gospodarczego i zwiększenia dobrobytu. W kolejnym miesiącu oczekujemy utrzymania tempa wzrostu cen na zbliżonym poziomie" - napisał resort w komentarzu do danych GUS.Czytaj także: Drożejąca żywność napędza inflację >>>"Wg szybkiego szacunku GUS inflacja w maju 2019 r. wzrosła o 2,3% (r/r). To o 0,1 pkt. proc. więcej niż w kwietniu, kiedy inflacja wyniosła 2,2%. Warto jednak zauważyć, że tempo wzrostu cen istotnie wyhamowało" - czytamy w komentarzu.MPiT zwraca uwagę, że na majowy wynik wpłynął przede wszystkim wzrost cen paliw (4,1% r/r). Zwiększyły się także ceny żywności i napojów bezalkoholowych o 5% (r/r). Spadły natomiast ceny nośników energii (0,9% r/r)."Sytuacja na rynku paliw wpisuje się w trend światowy wzrostu cen ropy, gdzie ropa WTI utrzymywała cenę ok. 70 USD/baryłkę jednak pod koniec miesiąca widoczny był jej spadek" - czytamy w komentarzu.Mimo dalszego wzrostu cen paliw w maju, Polska pozostaje krajem z najniższymi cenami za Rumunią, Bułgarią i Litwą, podsumował resort.
Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: