Inflacja spowolni do 2,3 proc. rdr w czerwcu?

Gospodarka

Pieniądze - banknoty złotowe
Pieniądze Fot. stock.adobe.com/Karolina Chaberek

Inflacja spowolni nieznacznie do 2,3% r/r w czerwcu z 2,4% r/r odnotowanych w maju br., prognozują analitycy Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

.@MPiT_GOV_PL: w czerwcu 2019 roku oczekujemy sezonowego spadku cen odzieży i obuwia, a także wolniejszego wzrostu cen w transporcie (w wyniku wolniejszego wzrostu cen paliw). Tempo wzrostu cen żywności powinno być nieco szybsze od majowego #inflacja #ceny

“W czerwcu 2019 roku oczekujemy sezonowego spadku cen odzieży i obuwia, a także wolniejszego wzrostu cen w transporcie (w wyniku wolniejszego wzrostu cen paliw). Tempo wzrostu cen żywności powinno być nieco szybsze od majowego. Miesięczny wskaźnik cen powinien wynieść 0,1%, natomiast roczny 2,3%” – napisano w komentarzu resortu do danych GUS.

Na ten wynik wpłynął przede wszystkim wzrost cen paliw (+4,1% r/r), sezonowy spadek cen odzieży i obuwia (-1,9% r/r), oraz wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych (+5,0% r/r).

Czytaj także: To jeszcze nie koniec wzrostu inflacji >>>

Polska pozostaje krajem z najniższymi cenami w UE

Według resortu, mimo dalszego wzrostu cen paliw w maju, w UE Polska pozostaje krajem z najniższymi cenami za Rumunią, Bułgarią i Litwą.

“Co ważne, wzrost cen pozostaje w obszarze zgodnym z polityką monetarną i utrzymuje się w granicach celu inflacyjnego (2,5%). Zachowanie stabilności cen w gospodarce przyczynia się do utrzymania wzrostu gospodarczego i zwiększenia dobrobytu” – podano także.

Czytaj także: NBP: inflacja bazowa wyniosła 1,7 proc. rdr w maju >>>

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że inflacja konsumencka wyniosła 2,4% w ujęciu rocznym w maju 2019 r. Dane były nieco wyższe (+0,1 pkt proc.) wobec opublikowanego 4 czerwca szybkiego szacunku wskaźnika.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: