Inflacja spowolniła do 2,5 proc. rdr w październiku. W kolejnych miesiącach ceny będą rosnąć?

Gospodarka

Stos pieniędzy
Fot. stock.adobe.com/Wisut

Inflacja wyniosła 2,5% w ujęciu rocznym w październiku br. (wobec 2,6% r/r we wrześniu), podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku tych danych.

W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,2% w październiku #inflacja #GUS @GUS_STAT

W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,2% w październiku, podał też GUS.

Czytaj także: Droga żywność napędza inflację >>>

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 6,1 proc. rdr

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 6,1% r/r, ceny nośników energii – spadły o 1,7% r/r, zaś ceny paliw do prywatnych środków transportu zmniejszyły się o 4,7% r/r, podano w komunikacie.

W ujęciu miesięcznym ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,3%, nośników energii – wzrosły o 0,2%, a paliw do prywatnych środków transportu – spadły o 0,9%, podał też Urząd.

Konsensus rynkowy zakładał inflację na poziomie 2,5% r/r.

MPiT oczekuje inflacji na poziomie ok. 2,5 proc. rdr w listopadzie

Inflacja będzie kształtować się w listopadzie na poziomie zbliżonym do październikowego, tj. ok. 2,5% r/r , prognozują analitycy Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

„W ocenie MPiT, w listopadzie roczny wskaźnik cen będzie zbliżony do październikowego. Na miesięczny wzrost cen wpłynie sezonowy wzrost cen odzieży i obuwia, a niższe ceny żywności oraz ceny w transporcie będą obniżać ten wzrost” – czytamy w komentarzu do danych GUS.

„Dane są zbliżone do oczekiwań MPiT formułowanych przed miesiącem. Bardziej szczegółowe dane GUS udostępni 14 października. W październiku br. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, największy wpływ na obniżenie dynamiki cen miały spadające kolejny miesiąc z rzędu ceny paliw (spadek o 4,7%) oraz nośników energii (spadek o 1,7%). Dodatkowo spowolnienie wzrostu cen żywności (o 0,2 pkt proc.) sprzyjało wyhamowaniu cen. W dalszym ciągu widoczne jest wygasanie dynamiki cen żywności i napojów. Październikowy, roczny wzrost cen w tej kategorii był najniższy od czerwca br.” – czytamy także w komentarzu.

Analitycy: inflacja konsumencka w kolejnych miesiącach zacznie przyspieszać

Większość ekonomistów spodziewa się, że inflacja utrzyma poziom październikowy w kolejnym miesiącu, ale w następnych miesiącach będzie przyspieszać.

Według ekonomistów, nawet jeśli inflacja będzie rosła w kolejnych miesiącach zbliżając się nawet do poziomu 3,5% r/r, to i tak nie wpłynie to zmianę zdania przez członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP), która chce utrzymać stopy procentowe jak najdłużej.

Niektórzy analitycy zwracają uwagę, że przebieg ścieżki inflacyjnej na początku przyszłego roku będzie w dużej mierze uzależniony od kształtowania się cen energii elektryczne.

„W całym 2019 r. średnioroczna inflacja wyniesie 2.3%, w roku przyszłym natomiast może sięgnąć 2.8-3.0%. Dane nie będą miały wpływu na przyszłotygodniową decyzję RPP w sprawie stóp procentowych” – uważa główny ekonomista Banku Pocztowego Monika Kurtek.

„Silniejszy wzrost inflacji nastąpi w I kw 2020 roku. Szacujemy, że wskaźnik będzie zbliżony do górnej granicy celu NBP (3,5%r/r)” – przewiduje analityk ING BSK Jakub Rybacki.

„Szczyt inflacji powinien nastąpić w I kw. 2020 r., jednakże ze względu na niepewności dotyczące cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w przyszłym roku widzimy ryzyko ‚w dół’ dla naszej prognozy na koniec tego kwartału, obecnie opiewającej na 3,4%” – ocenia analityk z Erste Group Malgorzata Krzywicka.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: