Inflacja spowolniła do 3,4 proc. rdr w kwietniu przez spadek cen paliw. Szybki szacunek GUS

Gospodarka

Inflacja wyniosła 3,4% w ujęciu rocznym w kwietniu br. (wobec 4,6% r/r w marcu), podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku tych danych.

Pieniądze i wykresy gospodarcze
Fot. stock.adobe.com/suriyapong

Inflacja wyniosła 3,4% w ujęciu rocznym w kwietniu br. (wobec 4,6% r/r w marcu), podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku tych danych.

#Inflacja wyniosła 3,4% w ujęciu rocznym w kwietniu br. (wobec 4,6% r/r w marcu) #GUS #ceny #CPI #WskaźnikCen #statystyki @GUS_STAT

W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych nie zmieniły się w kwietniu, podał też GUS. 

Czytaj także: GUS: inflacja wyniosła 4,6 proc. rdr w marcu. Ceny żywności w górę aż o 8 proc. >>>

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 7,4 proc. rdr

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 7,4% r/r, ceny nośników energii - wzrosły o 5,2% r/r, zaś ceny paliw do prywatnych środków transportu zmniejszyły się o 18,8% r/r, podano w komunikacie. 

Czytaj także: Kryzys gospodarczy dławi inflację >>>

W ujęciu miesięcznym ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,3%, nośników energii - wzrosły o 0,2%, a paliw do prywatnych środków transportu - spadły o 12,9%, podał też Urząd. 

Konsensus rynkowy zakładał inflację na poziomie 3,4% r/r.

Ministerstwo Rozwoju oczekuje spowolnienia inflacji do ok. 3 proc. rdr w maju

Inflacja konsumencka spowolni do poziomu zbliżonego do 3% r/r w maju br., przewidują eksperci Ministerstwa Rozwoju.

"W ocenie MR, w maju roczny wskaźnik cen będzie zbliżony do 3%. W kierunku osłabienia presji inflacyjnej oddziaływać będzie oczekiwany spadek cen w transporcie - zarówno w ujęciu miesięcznym jak i rocznym. Niewykluczony jest ponadto dalszy spadek dynamiki cen żywności" - czytamy w komentarzu resortu do danych GUS.

"Nieco słabiej od naszych oczekiwań oraz najwolniej w tym roku rosły w kwietniu ceny żywności i napojów bezalkoholowych (+7,4%.). Ceny nośników energii wzrosły natomiast o 5,2%" - czytamy dalej w komentarzu resortu.

Analitycy: CPI wyhamowała przez spadek cen paliw i efekt bazy

Do wyraźnego hamowania wskaźnika CPI w kwietniu przyczynił się głęboki spadek cen paliw i wysoka zeszłoroczna baza odniesienia - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem, w kolejnych miesiącach inflacja będzie dalej spadać.

Monika Kurtek, Bank Pocztowy:

Inflacja w kwietniu, zgodnie z przewidywaniami, wyraźnie wyhamowała. Są dwa powody tej sytuacji. Pierwszy to wysoka zeszłoroczna baza odniesienia, kiedy to wskaźnik CPI „wystrzelił” w górę i znalazł się powyżej 2,0 proc. Drugi powód to głęboki spadek cen paliw, bo aż o 12,7 proc. w stosunku do marca br. Zgodnie z oczekiwaniami w kwietniu nadal rosły ceny żywności, ale skala tego wzrostu w stosunku do poprzedniego miesiąca, o 0,3 proc., była niższa od spodziewanego. Rosły także ceny nośników energii, o 0,2 proc. w ujęciu miesięcznym. Choć GUS nie podał dziś pozostałych kategorii wskaźnika CPI, to można zakładać, że we wszystkich miały miejsce wzrosty mdm.

Pandemia i wszystkie ograniczenia w gospodarce, jakie zostały wprowadzone, nie przyczyniły się póki co do gwałtownego hamowania cen towarów i usług. To, jak się wydaje, potwierdza tezę, że w tym roku wskaźnik CPI średniorocznie wyniesie około 3,0 proc., a ze zjawiskami deflacyjnymi, poza transportem, możemy mieć do czynienia w jeszcze jednej, może dwóch kategoriach. W mojej opinii będzie to „odzież i obuwie” oraz „rekreacja i kultura”. Inflacja bazowa, jak wskazują na to szacunki, pozostała w kwietniu wysoka i nadal solidnie przekraczała 3,0 proc. rdr.

mBank:

Odczyt flash inflacji uplasował się dokładnie w konsensusie rynkowym (3,4 proc.) i sporo powyżej naszych oczekiwań (3,1 proc.). Sprawa nie jest ostatecznie rozstrzygnięta, bo szacunek może się jeszcze zmienić w połowie miesiąca (wyjątkowo historia może tu nie być dobrym prognostykiem skali rewizji). Tym niemniej widać dokładnie, że GUS do tej pory poszedł wyraźnie drogą wyznaczoną przez choćby urzędy niemieckie i przypisał brakującym danym dynamiki miesięczne z kwietnia ubiegłego roku. Szacujemy, że inflacja bazowa mogła utrzymać się na poziomie 3,6 proc.

W maju zbliżymy się bardziej do normalnych szacunków cen, dokonywanych bardziej standardowymi metodami. W ten sposób pewnie ujawnią się spadki cen kategorii bazowych, które póki co są jedynie szacowane i prawdopodobnie „dynamicznie zamrożone” (to nie oksymoron lecz szczegół techniczny wynikający właśnie z zastosowania dynamik zeszłorocznych). Inflacja będzie dalej spadać. W maju obniży się poniżej 3 proc.

Źródło: ISBnews, PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: