Inflacja w Europie nadal pozostaje niska

Komentarze ekspertów

W tym tygodniu w niektórych państwach UE zostały opublikowane wyniki indeksu CPI. W Polsce wymieniony wskaźnik wg wstępnych szacunków wykazał wzrost o 2,5%.

W tym tygodniu w niektórych państwach UE zostały opublikowane wyniki indeksu CPI. W Polsce wymieniony wskaźnik wg wstępnych szacunków wykazał wzrost o 2,5%.

Na ten wynik miały przede wszystkim wpływ wyższe ceny żywności i paliwa. W normalnych okolicznościach ten wzrost poziomu cen skłaniałby do przemyśleń na temat zwiększenia stóp procentowych, ponieważ cel inflacyjny NBP to 2,5%. Jednak ze względu na to, że znaczącym czynnikiem, który napędził wzrost cen są niskie ubiegłoroczne dane, to szanse utrzymania stopy inflacji, a tym samym podwyższenia stóp procentowych są niewielkie. Należy wspomnieć, że niższa niż zakładano inflacja w Polsce nie stanowi problemu. Wręcz przeciwnie wspiera gospodarkę, ponieważ koszty polskich firm i gospodarstw domowych są niższe. O dobrej sytuacji gospodarczej świadczą również wyniki PKB za drugi kwartał br. Wskaźnik ten odnotował wzrost - po korekcie sezonowej o 5,2%, a bez korekty o 4,9%.W podobnej sytuacji jest również strefa euro. Tutaj także gospodarka odnotowuje sukcesy, choć nie rośnie już tak szybko jak ta polska. Jednocześnie niska inflacja uniemożliwia EBC podniesienie stóp procentowych. Wg wyników zharmonizowanej inflacji, ceny w listopadzie wzrosły międzyrocznie tylko o 1,5%.

Złoty w tym tygodniu się trochę umocnił i kurs w piątek rano wynosił 4,2 EUR/PLN. Eurodolar był na poziomie 1,19 EUR/USD.

Malwina Krakus

Akcenta

 
Udostępnij artykuł: