Inflacja wyraźnie wzrośnie i zbliży się do 10 proc. rdr w marcu; prognoza Citi Handlowego

Gospodarka

Inflacja wyraźnie wzrośnie w marcu i zbliży się do 10% r/r (wobec 8,5% r/r odnotowanych w lutym), oceniają analitycy Banku Citi Handlowy. Prognoza analityków dotycząca marcowego wskaźnika CPI wynosi 9,7% r/r.

Wykres pokazujący wzrost i napis inflacja
Fot. stock.adobe.com/meegi

Inflacja wyraźnie wzrośnie w marcu i zbliży się do 10% r/r (wobec 8,5% r/r odnotowanych w lutym), oceniają analitycy Banku Citi Handlowy. Prognoza analityków dotycząca marcowego wskaźnika CPI wynosi 9,7% r/r.

"W tym tygodniu uwaga rynków będzie koncentrować się na piątkowej publikacji danych o inflacji" - czytamy w "CitiWeekly".

Wydaje się przesądzone, że inflacja wyraźnie wzrośnie i zbliży się do 10% (nasza prognoza 9,7%, konsensus 9,8%), wobec 8,5% w lutym. Niepewność co do dokładnej skali wzrostu jest jednak bardzo wysoka.

Inflację podbiją podwyżki cen paliw

Do wyraźnego wzrostu inflacji w marcu mogą przyczynić się podwyżki cen paliw oraz czynnik po stronie silnego popytu krajowego.

"Biorąc pod uwagę sam poziom inflacji oraz jej wyjątkową zmienność, wzrost CPI nawet do dwucyfrowych poziomów w marcu nie byłby dużym zaskoczeniem" - czytamy dalej.

Dalsze podwyżki stóp procentowych

Spodziewany, wysoki odczyt inflacji w marcu - zdaniem analityków banku - jest argumentem za dalszą podwyżką stóp procentowych o 50 pb do 4% w przypadku głównej stopy referencyjnej.

Czytaj także: BNP Paribas Bank Polska zmienia prognozę: czeka nas słabszy wzrost gospodarczy i wyższa inflacja w tym roku >>>

"Jeszcze tydzień temu nasza prognoza docelowego poziomu stóp procentowych w Polsce na poziomie 5,5% wydawała się wysoka. Co więcej, ryzyko dla tej prognozy było przechylone w stronę mniejszej od przewidywanej skali podwyżek. Teraz już nie jesteśmy o tym przekonani. Zapowiedziane poluzowanie fiskalne i realne ryzyko dalszego luzowania w kolejnych miesiącach (choćby w związku z niezbędnymi wydatkami związanymi z wsparciem dla uchodźców) sprawiają, że RPP może być zmuszona podnieść stopy procentowe w większej skali niż dotychczas wydawało się to możliwe. Ostateczne decyzje RPP będą uzależnione od napływających danych, jednak do momentu pojawienia się oznak spowolnienia, nastawienie Rady będzie restrykcyjne" - podano w raporcie Citi Handlowego.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: