Prawo: Informacja utknęła w Sejmie

BANK 2009/10

Nowa ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczej straciła rozpęd - projekt utknął w sejmowej komisji, choć nie z powodu niechęci posłów do pracy. Przeciwnie - parlamentarzyści zrobili sporo, by rządowy projekt poprawić, ale wygląda na to, że miejscami go zepsuli.

Krzysztof Leski

Obowiązująca już od sześciu lat ustaw od początku była i jest krytykowana przez większość zainteresowanych. Pracując nad nowelizacją, Ministerstwo Gospodarki zorientowało się, że zmiany potrzebne są praktycznie w każdym artykule, bardziej przejrzyste będzie więc napisanie zupełnie nowego projektu. O motywach tej decyzji mówiła szerzej “Miesięcznikowi Finansowemu BANK” dyr. Otylia Trzaskalsa-Stroińska w rozmowie z Przemysławem Barbrichem (nr 6/2009). Powstał projekt, który znacznie rozszerza zakres działania Biur Informacji Gospodarczej, zmienia bowiem definicje podmiotów, o których gromadzi się informacje, a także tych, które informacje przekazują. Zamiast “przedsiębiorcy” i “konsumenta” – pojawia się “wierzyciel” i “dłużnik”, zaś zakres wierzytelności objętych działaniem ustawy ma się znacznie zwiększyć.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: