Informatyka w bankowości spółdzielczej: Spółdzielczy IT made in Germany

NBS 2009/10

Artykuł prof. dr hab. E. Gostomskiego "Raiffeisen niepokonany" w "NBS" (Nr 7-8/2009) oraz informacja o uznaniu Berliner Volksbank eG przez magazyn "FOCUS-Money" za najlepszy bank w Niemczech skłania do refleksji: czy w podobny sposób wykorzystujemy IT do budowania swojej przewagi rynkowej?

Andrzej Kozyra

Karmiony danymi z konferencji na temat nowoczesności rodzimych systemów IT, zarówno pod względem technologicznym jak i organizacyjnym, spodziewałem się u zachodnich sąsiadów zbliżonych rozwiązań. Na pierwszy rzut oka, są one podobne. W obydwu krajach funkcjonuje na rynku trzech integratorów o różnej wielkości, mniej lub bardziej związanych kapitałowo z bankowością spółdzielczą, zajmuje się tworzeniem i dystrybucją rozwiązań IT. Ponadto istnieje jeszcze jedna analogia – im większa firma informatyczna, tym mniejsze powiązania kapitałowe z obsługiwanym sektorem.

Nasze usługi, wasz biznes

Banki spółdzielcze w Niemczech, w tym zrzeszone w DZ Banku wybrały do współpracy ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: