ING Bank Hipoteczny: jest zgoda KNF na utworzenie instytucji

Z rynku

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zezwoliła na utworzenie ING Banku Hipotecznego przez ING Bank Śląski, podała Komisja.

Brunon Bartkiewicz
Fot. ING Bank Śląski

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zezwoliła na utworzenie ING Banku Hipotecznego przez ING Bank Śląski, podała Komisja.

#KNF zezwoliła na utworzenie ING Banku Hipotecznego przez #ING Bank Śląski. #INGBankŚląski

"Komisja zatwierdziła następujący skład pierwszego zarządu Banku:- Mirosław Boda - prezes zarządu,- Jacek Frejlich - wiceprezes zarządu ds. finansów,- Roman Telepko - wiceprezes zarządu ds. ryzyka" - czytamy w komunikacie.Jednocześnie KNF zatwierdziła projekt statutu ING Banku Hipotecznego.

Bank hipoteczny zostanie uruchomiony najwcześniej w II połowie 2018 r.

Wiosną ub.r. prezes ING BSK Brunon Bartkiewicz powiedział, że bank hipoteczny zostanie uruchomiony najwcześniej w II połowie 2018 r.W końcu kwietnia 2017 r. ING BSK poinformował, że złożył do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) wniosek o wydanie zezwolenia na utworzenie banku hipotecznego pod nazwą "ING Bank Hipoteczny S.A." z siedzibą w Katowicach. Kapitał zakładowy ING Banku Hipotecznego będzie wynosić 50 mln zł i zostanie w całości objęty przez ING Bank Śląski.ING Bank Śląski jest notowany na GPW od 1994 r. Jego głównym akcjonariuszem jest holenderska grupa ING. Aktywa razem Grupy wyniosły 117,48 mld zł na koniec 2016 r.

KNF odmówiła zezwolenia na utworzenie RBI Bank Polska

Komisja Nadzoru Finansowego odmówiła zaś wydania zezwolenia na utworzenie RBI Bank Polska przez Raiffeisen Bank International."Komisja uznała, że w związku z niewywiązaniem się przez RBI ze złożonych Komisji zobowiązań dotyczących działalności Raiffeisen Bank Polska SA odnośnie wprowadzenia akcji tego banku do obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (o czym Komisja poinformowała w komunikacie z dnia 1 sierpnia 2017 r.) nie zostało spełnione obowiązujące przy tworzeniu banków wymaganie zawarte w art. 30 ust. 1 ustawy Prawo bankowe" – czytamy w komunikacie.Raiffeisen Bank Polska S.A. - działający pod nazwą Raiffeisen Polbank - został założony w 1991 roku i jest jednym z najdłużej obecnych na polskim rynku banków z udziałem kapitału zagranicznego. Z początkiem 2013 roku awansował do grona największych banków w Polsce za sprawą połączenia z Polbank EFG S.A.

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: