ING Bank Śląski i Tauron będą razem budować infrastrukturę ładowania samochodów elektrycznych

Gospodarka

Stacja ładowania samochodów elektrycznych
Fot. Pixabay.com

Tauron Polska Energia oraz ING Bank Śląski podpisały list intencyjny w sprawie wspólnych działań dotyczących budowy infrastruktury dla elektromobilności i rozwoju carsharingu samochodów elektrycznych, podały spółki.

Projekt @INGBankSlaski i @TauronPE dotyczy budowy infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych wraz ze stworzeniem usługi carsharingu samochodów elektrycznych w Katowicach #INGBankSlaski #Tauron #Katowice

Celem nawiązanej współpracy jest osiągnięcie efektu synergii z dotychczasowych doświadczeń obu firm zarówno w obszarze budowy infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych, jak i tworzenia nowych modeli biznesowych w obszarze elektromobilności, podano.

– Będziemy w Katowicach rozbudowywać sieć stacji ładowania, wspólnie lub samodzielnie, oraz myślimy nad modelem carsharingu, który pozwoli mieć perspektywę na rentowność – powiedział wiceprezes Taurona Jarosław Broda podczas uroczystości podpisania listu, towarzyszącej Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu i European Startup Days w Katowicach.

Doświadczenia z carsharingiem

Współpraca Tauron Polska Energia i ING Banku Śląskiego będzie koncentrować się na obszarze dystrybucyjnym Grupy Tauron, a w najbliższym czasie na przeprowadzeniu projektu pilotażowego w Katowicach. Projekt ten dotyczy budowy infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych wraz ze stworzeniem usługi carsharingu samochodów elektrycznych dla mieszkańców i turystów w Katowicach.

– Rola banku będzie przede wszystkim w dużym obszarze finansowania. Mamy też mikrodoświadczenia z carsharingiem i będziemy się tym doświadczeniem dzielić – powiedziała wiceprezes ING Banku Śląskiego Joanna Erdman podczas uroczystości.

ING Bank Śląski jest zaangażowany we wspieranie sektora energetycznego w okresie transformacji, będzie też dzielić się globalnymi doświadczeniami w zakresie rozwiązań i technologii.

– Bank ma też doświadczenia i wiedzę w obszarze elektromobilności. Wspiera partnerów biznesowych w tym obszarze i współpracuje w poszukiwaniu nowych rozwiązań technologicznych. Uczestniczy w testowaniu rozwiązań dla carsharingu samochodów elektrycznych i platform wspierających rozwój smart mobilności – czytamy w komunikacie.

 

Elektromobilność jest elementem budowanego ekosystemu innowacji

Z kolei w Grupie Tauron elektromobilność jest elementem budowanego ekosystemu innowacji. W ramach projektów badawczo-rozwojowych i współpracy ze startupami Grupa rozwija technologie, które będą użyteczne na tworzącym się rynku elektromobilności m.in. w zakresie magazynowania energii czy balansowania mocy w sieci ładowarek.

– Tauron jest również zaangażowany w prace nad stworzeniem polskiego elektrycznego samochodu osobowego w ramach posiadanych udziałów w spółce ElectroMobilityPoland. Grupa zrealizowała już także szereg projektów pilotażowych testujących rozwiązania z zakresu elektrycznej mobilności w komunikacji miejskiej i użytkowania pojazdów elektrycznych we flotach firmowych – podano również.

Za prowadzenie działań w zakresie podpisanego listu intencyjnego w Grupie Tauron jest odpowiedzialna spółka Tauron Magenta. Spółka ta powstała w ubiegłym roku z myślą o tworzeniu innowacyjnych rozwiązań produktowych i modeli biznesowych.

Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Jest notowana na GPW od 2010 r. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.

ING Bank Śląski jest notowany na GPW od 1994 r. Jego głównym akcjonariuszem jest holenderska grupa ING.

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: