ING Bank Śląski wprowadza do oferty kredyty hipoteczne ze stałą stopą procentową

Z rynku

ING Bank Śląski proponuje klientom kredyty hipoteczne oparte czasowo o stałą stopę oprocentowania, podał bank. Minimalny okres kredytowania w oparciu o stałą stopę oprocentowania wynosi 60 miesięcy.

Słoik z pieniędzmi, kalkulator i model domu
Fot. stock.adobe.com/wong yu liang

ING Bank Śląski proponuje klientom kredyty hipoteczne oparte czasowo o stałą stopę oprocentowania, podał bank. Minimalny okres kredytowania w oparciu o stałą stopę oprocentowania wynosi 60 miesięcy.

#INGBankSlaski proponuje klientom #kredyty hipoteczne oparte czasowo o stałą stopę oprocentowania #INGBS @INGBankSlaski

"Chcemy, aby nasi klienci czuli się komfortowo, biorąc kredyt na długie lata. Dlatego dajemy im wybór pomiędzy kredytem ze zmienną stopą oprocentowania, a kredytem z oprocentowaniem stałym w co najmniej początkowym okresie" - powiedziała dyrektor w ING Banku Śląskim odpowiedzialna za kredyty hipoteczne i ubezpieczenia Katarzyna Stawecka, cytowana w komunikacie.Pierwszy okres obowiązywania stałej stopy obejmuje 60 miesięcy od dnia pierwszego uruchomienia kredytu. W tym czasie nie ma możliwości zmiany na oprocentowanie zmienne. Po 60 miesiącach możliwe jest przedłużenie okresu obowiązywania stałej stopy na kolejne 60 miesięcy, na podstawie propozycji cenowej banku, czytamy także.Czytaj także: Kredyty ze stałą stopą procentową: to dobry czas na ich upowszechnienie na polskim rynku >>>

Możliwa zmiana na kredyt oparty o zmienną stopę oprocentowania 

Bank podał, że jeżeli klient nie zdecyduje się na kolejny okres obowiązywania stałej stopy, nastąpi zmiana na kredyt oparty o zmienną stopę oprocentowania (marża wskazana w umowie kredytowej + WIBOR6M). Po tej zmianie klient nie będzie miał możliwości ponownego przejścia na stałą stopę oprocentowania dla swojego kredytu.Prezes ING Banku Śląskiego Brunon Bartkiewicz w lutym br. wskazał, że zapowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) dotyczące braku podwyżki stóp procentowych w 2018 roku to dobry moment, by wrócić do tematu oferowania przez banki kredytów hipotecznych na stałą stopę procentową. Podkreślił, że banki uczestniczące w rozmowach z Komisją Nadzoru Finansowego (KNF) na ten temat są gotowe, by taki produkt oferować, ale potrzebują zachęt, np. w postaci zwolnienia z niektórych obciążeń w zakresie wymogów kapitałowych, czy też z części lub całości podatku bankowego. Prezes przypomniał także, że jesienią 2016 r. Komitet Stabilności Finansowej uznał brak w ogóle oferty na stopę stałą na rynku jako główne ryzyko dla rozwoju systemu finansowego w Polsce. Z kolei w 2017 roku dyskusja na ten temat ucichła.

Bartkiewicz wskazał wówczas, że wszystkie duże banki, które w grupie mają lub niebawem będą mieć bank hipoteczny mówią jednoznacznie, że należy wprowadzić w Polsce model mieszany, czyli model, w którym istnieją kredyty na stałą stopę i zmienną stopę.ING Bank Śląski jest notowany na GPW od 1994 r. Jego głównym akcjonariuszem jest holenderska grupa ING.

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: