ING: tarcza antyinflacyjna obniży szczyt inflacji w I kw. 2022 roku, ale podwyższy wskaźnik w II-IV kw.

Gospodarka

Tarcza inflacyjna obniży szczyt inflacji w I kwartale 2022 r., ale spowoduje podwyższenie wskaźnika w pozostałej części roku - napisali na Twitterze ekonomiści ING Banku Śląskiego.

Logo ING
Fot. stock.adobe.com/Björn Wylezich

Tarcza inflacyjna obniży szczyt inflacji w I kwartale 2022 r., ale spowoduje podwyższenie wskaźnika w pozostałej części roku - napisali na Twitterze ekonomiści ING Banku Śląskiego.

Tarcza antyinflacyjna obniży szczyt inflacji w I kw. '22, podwyższy inflację w II-IV kw. '22.

- napisali ekonomiści ING Banku Śląskiego.

Czynniki obniżające CPI

Wśród zapowiedzianych w tarczy czynników obniżających CPI ekonomiści wymienili obniżkę VAT na energię i gaz oraz cięcie podatków na paliwo.

"Czynniki obniżające CPI: cięcie VAT na energię i gaz (odejmie z CPI 0,5-1 pkt. proc., tylko 3 miesiące), chwilowo złagodzi wpływ podwyżek taryf, cięcie podatków od paliw (-0,25 pkt. proc. z CPI, 5 miesięcy)" - napisali.

Czytaj także: Tarcza antyinflacyjna: rząd obniży akcyzę na paliwo oraz stawki VAT na energię elektryczną i gaz, będą dopłaty do żywności >>>

Równocześnie wskazali, że zapowiedziany w Tarczy dodatek osłonowy będzie stanowić kolejny impuls popytowy, a od stycznia 2022 r. dojdzie jeszcze podwyżka płacy minimalnej o 7 proc. oraz zapowiedziana w Polskim Ładzie obniżka podatku PIT.

"Cięcie PIT w Polski Ład to impuls popytowy, ale firmy podniosą też płace dla tych, którzy stracą na Polskim Ładzie, żeby zachować strukturę płac" - napisali.

Dlatego te działania niewiele zmieniają w perspektywach inflacji: chwilowo zmniejszają wpływ inflacyjny cen energii, ale inne działania napędzają presję płacową i popytową, ktore będą głównym czynnikiem inflacyjnym w 2022.

- dodali.

Założenia tarczy antyinflacyjnej

W czwartek premier Mateusz Morawiecki zaprezentował założenia tarczy antyinflacyjnej:

- od 20 grudnia 2021 r. do 20 maja 2022 r. obniżka akcyzy na paliwo do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE;

- od 1 stycznia 2022 r. do 31 maja paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej;

- obniżka podatku VAT na energię elektryczną do poziomu 5 proc. (z obecnego 23 proc.) na 3 miesiące od 1 stycznia;

- obniżka podatku VAT na gaz do poziomu 8 proc. (z obecnego 23 proc.) na 3 miesiąca od 1 stycznia;

- dodatek osłonowy - dopłata w wysokości 400 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 1 osobowych o dochodach do 2.100 zł/m; 600 zł w skali roku (2-3 osobowe gosp. domowe); 850 zł (4-5 osobowe gosp. domowe) lub 1.1150 zł (6+ osobowe gosp. domowe) o dochodach do 1.500 zł/os na miesiąc.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: