Innowacyjna Wieliczka przykładem dla innych samorządów

Samorząd

Powiatowy Park Rozwoju w Wieliczce rozpoczął drugi etap budowy zespołu szkół, w którym ma uczyć się blisko 1400 uczniów. W połowie grudnia ogłoszony został przetrag i nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że do jego zorganizowania została wyznaczona komercyjna spółka, specjalnie utworzona przez powiat wielicki.

Dzięki takiemu rozwiązaniu będzie możliwe odliczenie podatku VAT, który zwykle jest końcowym kosztem dla samorządów. Umożliwi to również przeniesienie ciężaru długu z powiatu na jego zależną spółkę. Odciąży to samorząd i zmniejszy jego zadłużenie.

Przetarg na budowę zespołu szkół nadal trwa. O zwycięstwie zadecyduje najbardziej konkurencyjna cena. Samorządowa spółka przewiduje, że koszty budowy mogą wynieść około 23 mln zł.

Aby móc sfinasować przedsięwzięcie powiatowa spółka rozpocznie emisję obligacji. Póki co złożyła propozycję 10 instytucjom finansowym. Do 10 stycznia mają wpłynąć oferty. Wartość obligacji ma wynieść 18 mln zł.

Dochodem dla spółki ma być comiesięczny czynsz, który zapłaci powiat. Dodatkowe dochody spółka czerpać będzie z działalności zespołu szkół, który ma działać od września 2013 roku.

Źródło: www.samorzady.pb.pl

Udostępnij artykuł: