InPost planuje IPO i wejście na giełdę w Amsterdamie

Gospodarka

InPost planuje ofertę publiczną i notowanie swoich akcji na giełdzie Euronext Amsterdam - podał InPost w komunikacie.

Logo InPost
Logo InPost Źródło: Materiały prasowe

InPost planuje ofertę publiczną i notowanie swoich akcji na giełdzie Euronext Amsterdam - podał InPost w komunikacie.

"InPost S.A. ogłosił zamiar wprowadzenia oferty i notowania na giełdzie Euronext Amsterdam" - napisano.

Fundusze zarządzane przez BlackRock oraz Capital World Investors i GIC Pte zawarły umowę dotyczącą nabycia akcji InPostu w ofercie za 1,03 mld euro. Z tego na BlackRock przypada 430,6 mln euro, a na Capital World i GIC po 300 mln euro.

Podmioty sprzedające akcje InPostu

Akcje InPostu sprzedawane są przez: AI Prime & Cy SCA (podmiot kontrolowany przez fundusze zarządzane przez Advent International, Templeton Strategic Emerging Markets Fund IV, LDC oraz PZU Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych BIS 2.

Globalnymi koordynatorami oferty są Citigroup Global Markets Europe, Goldman Sachs Bank Europe SE i J.P.Morgan A.G.

Czytaj także: InPost w 2021 roku wejdzie na londyńską giełdę?

Przychody InPostu po III kw. 2020 roku wzrosły do 1,67 mld zł z 832,5 mln zł rok wcześniej. Operacyjna EBITDA zwiększyła się do 635,6 mln zł z 230 mln zł przed rokiem.

InPost rozważa ekspansję we Francji, Hiszpanii i we Włoszech

InPost podał, że grupa zamierza kontynuować rozwój w Wielkiej Brytanii oraz rozważa ekspansję we Francji, Hiszpanii i we Włoszech. W Wielkiej Brytanii InPOst ma 1.134 paczkomaty, a we Włoszech 350 paczkomatów.

InPost ma sieć ponad 10.000 paczkomatów w Polsce i współpracuje m.in. z Allegro. Na koniec 2020 roku grupa miała łącznie 12.254 paczkomaty.

Agencja Bloomberg podała, że wiceprezes InPostu Adam Aleksandrowicz powiedział podczas telekonferencji dla analityków, że grupa chce sfinansować ekspansję zagraniczną z zysków generowanych w Polsce oraz długiem. Spółka nie planuje wypłacania dywidendy w przewidywalnej przyszłości. 

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: