Instrumenty finansowania nieruchomości: Główne wskaźniki dotyczące rynku najmu w Polsce

FN 2015/10-12

Opisanie dzisiaj wskaźników rynku najmu w Polsce jest zadaniem dość karkołomnym. Brakuje wiarygodnych danych na ten temat, co sprawia, że większość wskazanych w tym artykule informacji opartych jest na analizie portfela mieszkań zarządzanego przez największą w Polsce firmę zajmującą się najmem - Mzuri - która w portfelu ma niemal 1500 mieszkań znajdujących się w ponad 20 miastach Polski. Na wstępie dokonajmy zastrzeżenia, że pisząc o najmie, mamy na myśli najem na warunkach rynkowych, a więc z pominięciem kwaterunku, mieszkań wojskowych, gminnych itp.

Artur Bartnicki
Prezes Zarządu Mzuri Sp. z o.o.

Wielkość rynku najmu

Szacujemy, że w Polsce jest ok. 700-750 tys. mieszkań na wynajem, wliczając w to pustostany, mieszkania wynajmowane rodzinie „za czynsz do administracji” oraz te wynajmowane nielegalnie (bez umowy i bez rozliczania podatków), z czego ok. 100-120 tys. mieszkań zlokalizowanych jest w Warszawie. Z drugiej strony, zgodnie z danymi Eurostatu, w 2014 roku w Polsce jedynie 4,4 proc. ludności mieszkało w lokalach wynajmowanych na zasadach rynkowych, podczas gdy w całej UE jest to 18,5 proc., zaś w krajach strefy Euro – ok. 25 proc. Warto przy tym zauważyć, że w okresie 2009-2014 wskaźnik ten dla Polski podwoił się.

Struktura własnościowa mieszkań

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: