Instrumenty wsparcia dla firm, które chcą inwestować

Multimedia / Wydarzenia

Przed Forum Finansowania Mikrofirm, Małych i Średnich Przedsiębiorstw, które odbędzie się 8 lipca rozmawiamy z Krzysztofem Pietraszkiewiczem, Prezesem Związku Banków Polskich.

Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich
Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich (fot. ZBP)

Przed Forum Finansowania Mikrofirm, Małych i Średnich Przedsiębiorstw, które odbędzie się 8 lipca rozmawiamy z Krzysztofem Pietraszkiewiczem, Prezesem Związku Banków Polskich.

Robert Lidke: W czwartek 8 lipca odbędzie się Forum Finansowania Mikrofirm, Małych i Średnich Przedsiębiorstw pod tytułem „Dostęp przedsiębiorców do kredytu w okresie wychodzenia z pandemii”. Jednym z organizatorów jest Związek Banków Polskich. Czy może Pan powiedzieć przedsiębiorcom, dlaczego warto uczestniczyć w tym Forum, które dla wszystkich zainteresowanych będzie dostępne online?

Krzysztof Pietraszkiewicz: Bardzo się cieszę z organizacji tego Forum w tak newralgicznym okresie. Dlatego, że w okresie kilkunastu ostatnich miesięcy, szczęśliwie, większość firm świetnie działała, natomiast jest pewna grupa firm, która ma kłopoty, i która musi się liczyć z restrukturyzacją, szukaniem nowych pomysłów.

Wspólny wysiłek przedsiębiorców, pracowników, ale także rządu i banków spowodował, że uchroniliśmy setki tysięcy polskich przedsiębiorców, klientów indywidualnych przed bardzo poważnymi kłopotami.

Polska gospodarka musi wejść na drogę bardzo intensywnego, innowacyjnego wzrostu. Nie możemy się dać wypchnąć z różnych rynków, musimy produkować, organizować naszą pracę przy użyciu nowych metod i narzędzi.

Myślę tutaj o przygotowaniu całej naszej gospodarki do Gospodarki 4.0 i do Przedsiębiorczości 4.0. Przed nami w związku z tym wielki wysiłek edukacyjny, ale także ekonomiczny.

Czy w tym kontekście, to o czym będziemy mówić podczas Forum,  może pomóc przedsiębiorcom w tym, aby zaczęli inwestować? Bo już od dłuższego czasu największym problemem jest to, że stopa inwestycji prywatnych w Polsce jest bardzo niska. Czy Forum Finansowania Mikrofirm, Małych i Średnich Przedsiębiorstw może w jakiś sposób pomóc i przełamać opór przed inwestowaniem?

‒ Wierzę, że udział przedstawicieli rządu, Narodowego Banku Polskiego, Rzecznika Małych, Średnich Przedsiębiorców i oczywiście przedstawicieli różnych typów instytucji finansowych, różnych banków w Forum ‒ będzie dowodem na to, że można podejmować ryzyko, że warto podejmować ryzyko i różne wyzwania.

Pewne symptomy ożywienia obserwujemy już w ostatnich miesiącach, ale to jest za krótki okres, żeby powiedzieć, że mamy do czynienia z przełomem.

Musimy zachęcić naszych polityków z różnych stron sceny politycznej, aby stworzyli ekosystem przyjazny działalności gospodarczej i inwestowaniu oraz długoterminowemu oszczędzaniu

Niemniej dla stabilnego podejmowania ryzyka przez przedsiębiorców, do inwestowania może zachęcić stabilne prawo. To jest niezmiernie ważna sprawa, bardzo trudna w Polsce, bo mamy do czynienia z ciągłymi zmianami, czasami nie do końca przemyślanymi.

Do tego potrzebna jest stabilna, dobra polityka gospodarcza, więc polityka monetarna i polityka fiskalna. I mam nadzieję, że wychodząc z pandemii będziemy mieli do czynienia z taką polityką.

Do tego potrzebne są również pewne instrumenty wsparcia. Myślę o działaniach Banku Gospodarstwa Krajowego czy Polskiego Funduszu Rozwoju i innych instytucji.

Te instrumenty krajowe, ale także zagraniczne, ponieważ jest to także kwestia dostępu do środków unijnych ‒ pozwalają na sformułowanie strategicznego, dobrego ekosystemu do rozwoju przedsiębiorczości w Polsce.

Musimy zachęcić naszych polityków z różnych stron sceny politycznej, aby stworzyli ekosystem przyjazny działalności gospodarczej i inwestowaniu oraz długoterminowemu oszczędzaniu.

To są słabości naszego systemu gospodarczego i o tym będziemy między innymi dyskutować w ramach dyskusji o Krajowym Planie Odbudowy, programie Zielony Ład i o Programach Spójności.

Myślę, że to Forum będzie ważny wydarzeniem i bardzo się cieszę, że nasza Rada Małych i Średnich Przedsiębiorstw podjęła trud zorganizowania tego projektu.

Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: