Intel ogłosił zwycięzców konkursu Intel Challenge Europe 2011

Finanse i gospodarka

Zwycięskie projekty z Danii, Polski i Izraela pokazują m.in. jak w pełni wykorzystać zbiorową wiedzę organizacji i jak sterować urządzeniami za pomocą fal mózgowych

Zwycięskie projekty z Danii, Polski i Izraela pokazują m.in. jak w pełni wykorzystać zbiorową wiedzę organizacji i jak sterować urządzeniami za pomocą fal mózgowych

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

  • Do zorganizowanego przez firmę Intel konkursu dla młodych przedsiębiorców zgłoszono ponad 128 projektów, a 33 zespoły zostały zaproszone na europejskie finały w Sopocie.
  • Nagrody za pierwsze i drugie miejsce zostały wręczone zespołom z Danii, Izraela i Polski podczas Europejskiego Forum Nowych Idei* przez Jerzego Buzka, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.
  • Zwycięzcy z Europy wezmą udział w Intel® Global Challenge na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley w listopadzie 2011 r.

Firma Intel Corporation ogłosiła zwycięzców Intel Challenge Europe 2011, konkursu na biznes plan, którego celem jest identyfikowanie i wspieranie najbardziej przedsiębiorczych studentów europejskich uniwersytetów.

Dwa zwycięskie zespoły zostały wybrane przez jury złożone z inwestorów, liderów biznesowych, naukowców i ekspertów branżowych. Będą one reprezentować Europę podczas finałów Intel Global Challenge 2011 na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley w dniach 8-10 listopada 2011 r.

Zdobywcami pierwszej nagrody, którzy otrzymali po 20 000 dol., okazały się zespoły BUCKY'o'ZUN z Danii oraz Photo-Genie z Izraela. Zespół BUCKY'o'ZUN zaproponował nowy materiał, który blokuje 99,99 proc. światła ultrafioletowego, kiedy zostanie nałożony na skórę albo materiał narażony na blaknięcie, natomiast zespół Photo-Genie sprawił, że teraz każdy może wyglądać dobrze na zdjęciach.

Zdobywcami drugiej nagrody, którzy otrzymali po 10 000 dol., były zespoły NeurON z Polski oraz WeDecide z Danii. NeurON stworzył sprzęt i oprogramowanie, które wykorzystuje myśli, uczucia i emocje odzwierciedlone w falach mózgowych do sterowania urządzeniami, tworzenia barw lub kontrolowania "myślowej klawiatury", natomiast WeDecide to system oprogramowania, który pomaga organizacjom wykorzystać zbiorową wiedzę w motywującym, angażującym i transparentnym procesie podejmowania decyzji przez sieć.

Wśród innych zgłoszeń znalazły się aplikacje, które pomagają w robieniu zakupów i gotowaniu, a także projekty z zakresu nauk medycznych i technologii motoryzacyjnych.

Konkurs organizowany szósty rok z rzędu ma kształtować nowa generację przedsiębiorców i podsycać kulturę innowacyjności poprzez wspomaganie rozwoju projektów technologicznych o dużym potencjale biznesowym i komercyjnym.

"Twórcze młode umysły wymyślają jedne z najlepszych innowacji. Dzięki wsparciu instytucji edukacyjnych i promotorów przedsiębiorczości studenci mogą rozwijać i komercjalizować swoje pomysły, korzystając z rad i wskazówek przedsiębiorców oraz inwestorów, którzy wnoszą rzeczywistą wartość biznesową — powiedział Christian Morales, wiceprezes i dyrektor generalny Intel Corporation w Europie, na Bliskim Wschodzie i Afryce.

Podczas Intel Challenge Europe Morales poprowadził również dyskusję poświęconą znaczeniu przedsiębiorczości, w której udział wzięli przedstawiciele Intel Capital oraz działu Corporate Affairs Intela. "Przedsiębiorczość napędza przyszły wzrost — powiedział Morales. — Wspieranie ducha przedsiębiorczości ma kluczowe znaczenie dla Europy, jeśli chcemy pozostać konkurencyjni". Przy okrągłym stole dyskutowano, dlaczego młodym ludziom trzeba przekazywać umiejętności krytycznego myślenia i rozwiązywania problemów, aby przygotować ich do uczenia się przez całe życie.

"W ramach programu Intel Teach dziesięć milionów nauczycieli z całego świata dowiedziało się, jak wykorzystywać technologię w klasie jako inspirację do nauki. Uczniowie muszą być aktywnymi uczestnikami edukacji, ponieważ nie ma już gwarancji, że będą pracować przez całe życie w jednym zawodzie. Dzisiejsi uczniowie podczas swojej kariery prawdopodobnie będą często zmieniać formy zatrudnienia i samozatrudnienia, a naszym obowiązkiem jest przygotować ich na jutrzejszy rynek pracy", dodał Thomas Osburg, europejski dyrektor ds. korporacyjnych w firmie Intel.

Dla Marcina Hejki, dyrektora zarządzającego Intel Capital na Europę Wschodnią, Bliski Wschód i Afrykę, inspirowanie ducha przedsiębiorczości ma ogromne znaczenie dla konkurencyjności Europy: "Przedsiębiorczość to paliwo rozwoju gospodarczego, a sukces bezpośrednio tworzy miejsca pracy. Przedsiębiorcy muszą również zrozumieć wartość porażki, ponieważ nie każde nowe przedsięwzięcie kończy się sukcesem, ale każda próba pomaga w udoskonaleniu idei"

Kolejnym etapem dla szczęśliwych zwycięzców Intel Challenge Europe będzie Intel® Global Challenge na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, w Dolinie Krzemowej, która stanowi globalne centrum technologiczne. Uczestnicy zwiedzą najlepiej znane nowe firmy w Dolinie Krzemowej i spotkają się z inwestorami, jednocześnie współzawodnicząc o światowy tytuł z finalistami ze Stanów Zjednoczonych oraz regionu Azji i Pacyfiku.

Udostępnij artykuł: