Strefa VIP: Jak finansista został restauratorem

BANK 2009/10

Wydawało się, że sukces jest murowany. Wspaniałe miejsce w piwnicy zabytkowej kamienicy, własny import wina od najlepszych producentów z Europy, sommelier z mistrzowskim tytułem i wyborny kucharz, który przeszedł ze znanej włoskiej restauracji w Warszawie. A jednak... nowy biznes nawet dla finansisty okazał się trudny.

Ewa Bednarz

Dyrektor inwestycyjny ING Investment Management, Maciej Bombol, nigdy nie planował otwarcia własnej restauracji, zwłaszcza że pochłaniała go praca zawodowa. Jednak kilka lat temu, trochę przez przypadek, wybrał się z przyjacielem na kurs winiarski Collegium Vini do Krakowa. Zawsze wolał dobre wina od mocniejszych trunków, ale to właśnie tam na dobre urzekły go subtelności smaków i zapachów win, które można odkrywać latami. Uległ nie tylko doznaniom zmysłowym towarzyszącym degustacjom, ale również erudycji pasjonatów prowadzących szkolenia. Zwłaszcza Markowi Bieńczykowi – pisarzowi, tłumaczowi, felietoniście, ale także krytykowi winiarskiemu i najlepszemu w Polsce ekspertowi od win francuskich.

Włoski klimat w sercu Warszawy

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: