Inwestorzy rozczarowani amerykańskim rynkiem pracy

Komentarze ekspertów

Oczekiwana przez inwestorów po obu stronach Oceanu comiesięczna publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy okazała się dużym rozczarowaniem.

Oczekiwana przez inwestorów po obu stronach Oceanu comiesięczna publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy okazała się dużym rozczarowaniem.

Po dobrych informacjach napływających ze Stanów Zjednoczonych w poprzednim miesiącu, większość analityków spodziewała się dalszego wzrostu zatrudnienia na poziomie 200K.

Tymczasem, jak wynika z raportu przygotowanego przez amerykański departament pracy, liczba osób zatrudnionych w sektorze pozarolniczych wzrosła w grudniu zaledwie o 74K. Nieoczekiwanie redukcji uległa natomiast stopa bezrobocia, spadając z 7% w listopadzie do 6.7% w grudniu, co jest najlepszym wynikiem od 2008 roku. Mimo to, eksperci podkreślają, że współczynnik zatrudnienia w dalszym ciągu pozostaje na rekordowo niskim poziomie 58.5%, a liczba osób biernych zawodowo, sięgająca 91.8 mln, sprawia, że sytuacja na amerykańskim rynku pracy jest najgorsza od ponad 30 lat. W efekcie ubiegły tydzień zakończył się wyraźnym osłabieniem dolara względem większości walut. W piątek kurs EUR/USD wzrósł o 0.5%, osiągając poziom 1.3685.

Ze względu na niewielką ilość publikacji, początek tygodnia na światowych rynkach finansowych powinien upłynąć dosyć spokojnie. W ciągu dnia poznamy informacje o dynamice produkcji przemysłowej we Włoszech (prognoza 0.3% m/m), natomiast wieczorem uwagę inwestorów przyciągnie przemówienie Dennis'a Lockhart'a, szefa Fed z Atlanty.

dr Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający
Saxo Bank Polska

Udostępnij artykuł: