Inwestorzy z sentymentem do EUR

Komentarze ekspertów

EURUSD zrealizował scenariusz kreślony dla niego przez klina zniżkującego obecnego na wykresie od zeszłego piatku. Klin był sygnałem na to, że wysokie poziomy będące długoterminowymi topami, nie odstraszyły kupujących i nie przyciągnęły ochotników do spekulacyjnej gdy na spadki. Napód byków rósł, co poskutkowało przebiciem górnej granicy klina (umowne wczoraj i kluczowe dzisiaj).

EURUSD zrealizował scenariusz kreślony dla niego przez klina zniżkującego obecnego na wykresie od zeszłego piatku. Klin był sygnałem na to, że wysokie poziomy będące długoterminowymi topami, nie odstraszyły kupujących i nie przyciągnęły ochotników do spekulacyjnej gdy na spadki. Napód byków rósł, co poskutkowało przebiciem górnej granicy klina (umowne wczoraj i kluczowe dzisiaj).

Z najbliższych kluczowych wsparć warto tutaj wymienić czarną linię łączącą ostatnie wyższe dołki i horyzontalne kluczowe wsparcie na 1,3770, które na przestrzeni ostatnich kilkunastu dni, stanowiło ważny poziom S/R. Przebicie tych dwóch da sygnał do odwrotu, jednak wobec dzisiejszego ataku na piątkowe topy, scenariusz spadkowy musimy odłożyć między bajki. We wzrostach pomaga także względna cisza z ECB, nie mamy żadnych sygnałów o tym, że któryś z członków tego banku centralnego z Draghim na czele miał coś przeciwko mocnej wspólnej walucie, a nie tajemnicą jest, że jest im to nieco nie na rękę.

140315.admiral.01.600x368

Jen rośnie w siłę

Tendencja osłabiająca dolara jest bardzo widoczna na USDJPY, który w dniu dzisiejszym jest bliski definitywnego zanegowania sentymentu wzrostowego na tej parze. Sygnał kupna został wygenerowany w czwartek, kiedy to przełamaliśmy niebieską linie trendu spadkowego. Do wczoraj bykom udawało się utrzymać powyżej czarnej linii wspierającej te wzrosty. Została ona jednak przełamana, co pozwoliło na hurtowe pokonanie dwóch ważnych, zlokalizowanych blisko siebie wsparć (102,85 i niebieska linia trendu). O kolejny poziom walka trwa teraz i rzut oka na wykresie wskazuje, że jest on najważniejszy. Jest to rejon między 41,4-38,2 Fibo, który przez cały luty był mocnym oporem. Powrót poniżej będzie gwoździem do trumny i ustawi sentyment na spadkowy, co definitywnie nie spodoba się włodarzom w BoJ. 41,4-38,2 pozostaje jednak na chwilę obecną cały czas kluczowym i działającym wsparciem, więc może być użyte do grania na długo, jednak price action wskazuje, że jest to zagranie ryzykowane a szansa na przebicie tego wsparcia jest spora.

140315.admiral.02.600x370

Kangur broni się na wsparciu

Para AUDUSD zawiodła wszystkich oczekujących na realizację formacji oRGR. Byki nie miały siły na trwałe wybicie powyżej linii szyi. I tak jak powiada przysłowie, niewykorzystane sytuacje lubią się mścić. I tak po wyrysowaniu w poniedziałek świecy prospadkowej przyszedł czas, aby niedźwiedzie weszły do gry. We wtorek podczas szkolenia wspominaliśmy o tej sytuacji wskazując na możliwość ruchu spadkowego. Tak też się stało. Kurs doszedł do pomarańczowej linii wsparcia, która zbiegła się z silnym wsparciem geometrycznym, zlokalizowanym pomiędzy geometriami 38,2% a 41,4%, stanowiącymi zniesienie ruchu wzrostowego trwającego od 24 stycznia do 7 marca. Bieżące wsparcie może powstrzymać niedźwiedzie przed dalszym ruchem spadkowym, dlatego warto będzie poczekać na zamkniecie świecy dziennej, która ponownie może wskazać kierunek na najbliższe dni.

140315.admiral.03.600x359

Crude Oil zgodnie z prognozą

Spadki na amerykańskiej ropie coraz bardziej się rozkręcają. Wczoraj kurs tego surowca przełamała wsparcie na 100 USD/bbl. Poziom ten również zbiegała się z zeszłotygodniowymi minimami. Dziś nastąpiło przebicie wsparcia geometrycznego zlokalizowanego pomiędzy geometriami 38,2% a 41,4% (niebieskie), będącego zniesieniem ruchu wzrostowego trwającego od 9 stycznia do 3 marca. Niedźwiedzi sentyment na tym surowcu wskazywał, że przełamanie tego wsparcia wyznacza kolejne wsparcie na poziomie geometrii Fibonacciego 50% (98,20 USD/bbl), a następne na 61,8% (96,60 USD/bbl). Wspominaliśmy dziś o tym w porannym raporcie CFD dla jednego z portali. Kurs obecnie doszedł do wspomnianego wsparcia 50%. To przede wszystkim techniczny niedźwiedzi sentyment sprowadził kurs w okolice 98 US/bbl. Jednak niedźwiedzie w ponownym ataku na ten poziom wspierane są przez dane o tygodniowej zmianie zapasów paliw, które wg EIA w poprzednim tygodniu wzrosły o 6,2 mln bbl. Konsensus zakładał wzrost o 2,1 mln bbl. Cenie ropy silnie ciążą słabe dane z Chin, wskazujące na obniżenie popytu na ten surowiec. Długoterminowe spojrzenie na wykres uwypukla nam ciekawe wsparcie geometryczne, mianowicie strefę między geometriami 38,2% a 41,4% (zielone), która stanowi zniesienie ruchu wzrostowego trwającego od czerwca 2012 do sierpnia 2013.

140315.admiral.04.600x361

Tomasz Wiśniewski,
Krzysztof Koza,
Admiral Markets

Udostępnij artykuł: