Inwestowanie: Lepiej mieć i umiejętnie pomnażać

NBS 2018/07-08

Pieniądze podobno szczęścia nie dają. Nie znaczy to jednak, że nie warto ich mieć. A gdy już się je ma, zadbać o to, by dobrze na siebie pracowały. To istotne zwłaszcza w przypadku gospodarstw domowych.

Eugeniusz Gostomski

Uniwersytet Gdański

Majątek brutto, albo aktywa brutto, gospodarstw domowych to zgromadzone przez nie zasoby mające postać rzeczową lub finansową. Jeżeli pomniejszymy je o wartość zaciągniętych zobowiązań (pożyczek i kredytów), to otrzymamy wartość majątku/aktywów netto. Aktywa rzeczowe obejmują: dom lub mieszkanie własnościowe, inne nieruchomości (mieszkania na wynajem, działki rekreacyjne, domy letniskowe, ziemia itp.), pojazdy, przedmioty wartościowe i majątek związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. Natomiast w skład aktywów finansowych gospodarstwa domowego wchodzą: gotówka i depozyty bankowe, jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, akcje, obligacje, należności, środki wpłacone na dobrowolne programy emerytalne i ubezpieczenia na życie oraz inne aktywa finansowe.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: