Inwestycje alternatywne: Lata wzrostów cen srebra

KF 2012.10-12 (październik - grudzień 2012)

Srebro, podobnie jak złoto, jest unikalnym aktywem w porównaniu do nieruchomości i instrumentów finansowych. Nieruchomości, chociaż rzeczywiste są jednak niepłynne, instrumenty finansowe są płynne, lecz wirtualne. Natomiast srebro jest zarówno rzeczywiste, jak też płynne.

Srebro, podobnie jak złoto, jest unikalnym aktywem w porównaniu do nieruchomości i instrumentów finansowych. Nieruchomości, chociaż rzeczywiste są jednak niepłynne, instrumenty finansowe są płynne, lecz wirtualne. Natomiast srebro jest zarówno rzeczywiste, jak też płynne.

Jan Mazurek

NNa początku pierwszej dekady obecnego stulecia cena srebra kształtowała się na poziomie 4-5 USD za uncję. Trend wzrostowy rozpoczął się w 2003 r. i po pięciu latach cena tego metalu była trzykrotnie wyższa. W kolejnych latach trend wzrostowy był kontynuowany z kilkoma korektami po drodze, wynosząc w 2011 r. cenę srebra w pobliże 50 USD za uncję. Silnym bodźcem wzrostowym dla notowań srebra był kryzys finansowy, który ujawnił się w 2008 r. Srebro zostało uznane, jako aktywo odpowiednie na trudne czasy na równi ze złotem. Następująca później korekta sprowadziła notowania tego metalu do 26 USD w połowie 2012 r. To była okazja do dokonania intratnych inwestycji, bowiem po upływie kwartału cena srebra wzrosła o 1/3, przekraczając poziom 34 dolarów za uncję.

Podaż i popyt

Podaż srebra pochodzi głównie z produkcji kopalni. Ponadto źródłami podaży są wyprzedaże rezerw przez banki centralne, skup srebrnego złomu oraz zamykane inwestycje.

Jak wynika z danych Silver Institute, w 2011 r. podaż srebra wyniosła 1040,6 mln uncji i była o 3,2 proc. niższa niż rok wcześniej. Udział producentów srebra w całkowitej podaży stanowił 73 proc. Wyprzedaże srebra przez banki centralne osiągnęły w ub. r. poziom 11,5 mln uncji i były o 74 proc. niższe niż rok wcześniej. Srebro pochodzące ze sprzedaży złomu stanowiło w ub. r. 25 proc. całkowitej podaży.

Największym producentem srebra na świecie w 2011 r. był KGHM Polska Miedź S.A., produkując 40,5 mln uncji srebra (1260 ton). Biorąc pod uwagę całkowitą produkcję krajową srebra, Polska znalazła się na szóstej pozycji (40,8 mln uncji).

Według danych Silver Institute za 2011 rok, w 2011 r. popyt na srebro wyniósł 1040,6 mln uncji, czyli około 32 700 ton. Dla porównania popyt na złoto wyniósł w tym ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: