Inwestycje: Złoto dla zuchwałych

BANK 2009/12

Złoto osiąga rekordowe ceny. Ale czy warto inwestować w ten kruszec? Eksperci nie mają jednoznacznej odpowiedzi. A ono kusi, szczególnie w czasach kryzysu.

Paweł Raduła

W ciągu najbliższych trzech lat cena złota wzrośnie do rekordowego poziomu 2 tys. dol. za uncję – przewiduje Aaron Smith, dyrektor funduszu inwestycyjnego Superfund Financial. – Stanie się tak, dlatego że inwestorzy zainwestują w ten kruszec, żeby ochronić się przed przed ogromną inflacją, którą mogą rozkręcić rządy drukujące masę pieniędzy – uzasadnia. Na giełdzie NYMEX w kontraktach na grudzień uncja złota kosztuje 1146 dolarów. W stosunku do listopada zeszłego roku cena wzrosła o prawie 40 proc. W sumie przez ostatnie sześć lat złoto niemal czterokrotnie zyskało na wartości. W tym czasie światowe indeksy zanotowały największe od lat spadki, a z giełd zniknęły miliardy dolarów, euro, i innych papierowych pieniędzy.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: