iPowązki – Interaktywny Przewodnik po Starych Powązkach w wersji mobilnej

Finanse i gospodarka

14 października w teatrze Warsawy odbyła się konferencja prasowa projektu iPowązki, podczas której twórcy serwisu zaprezentowali aplikację mobilną oraz nowe funkcjonalności na stronie www.ipowazki.pl umożliwiające odnalezienie najciekawszych biogramów spośród osób, które znalazły swój ostatni spoczynek na Starych Powązkach.

14 października w teatrze Warsawy odbyła się konferencja prasowa projektu iPowązki, podczas której twórcy serwisu zaprezentowali aplikację mobilną oraz nowe funkcjonalności na stronie www.ipowazki.pl umożliwiające odnalezienie najciekawszych biogramów spośród osób, które znalazły swój ostatni spoczynek na Starych Powązkach.

iPowązki.pl to projekt stworzony przez pasjonatów Starych Powązek, którzy z jednej strony próbują sukcesywnie zbierać w jednym miejscu całą dostępną wiedzę na temat cmentarza, a z drugiej przybliżyć Polakom i turystom zagranicznym historię wielu wybitnych i często zapomnianych postaci, z ponad miliona osób spoczywających na cmentarzu, które przez 200 lat decydowały o wyjątkowości Warszawy, Polski a nieraz Europy.  Teraz projekt został poszerzony o możliwość wykorzystania urządzeń mobilnych celem instalacji aplikacji wykorzystującej GPS i bazującej na mapach Google.

Bezpłatna aplikacja mobilna, dostępna w Google Play oraz App Store (pod koniec października), jest kolejnym po nowej odsłonie vortalu iPowazki.pl etapem projektu realizowanym przez Europejską Fundację Edukacji Audiowizualnej - DISCE. Wcześniejsze działania związane z całkowitą przebudowę serwisu, zarówno pod względem warstwy wizualnej, jak i programistycznej miały za zadanie przystosowanie vortalu do współpracy z aplikacją mobilną.

Podstawowym założeniem aplikacji iPowązki - Interaktywny Przewodnik po Starych Powązkach, było stworzenie jak najbardziej przyjaznego dla użytkownika schematu działania z łatwym w obsłudze interfejsem, dzięki któremu w prosty sposób będzie mógł odnaleźć interesujące go miejsca na Powązkach. Mamy nadzieję, że dzięki współpracy z naszym partnerem - agencją John Pitcher, nowa aplikacja będzie intuicyjna, a przede wszystkim pomocna w poszukiwaniu interesującego nas grobu - podkreśla Janusz Falkowski, pomysłodawca projektu.

Oprócz podstawowej funkcjonalności polegającej na dotarciu do wybranej lokalizacji warszawskiej nekropoli, twórcy przedsięwzięcia planują dodać możliwości realizacji wcześniej przygotowanych i sprawdzonych tras spacerowych, umieszczonych przez użytkowników vortalu iPowazki. Do końca roku sam serwis zostanie powiększony o kolejnych kilkaset nowych pozycji na mapie, wzbogaconych biogramami i zdjęciami. Na początku listopada strona internetowa oraz aplikacja zostaną udostępnione w wersji angielskiej, dzięki czemu także odwiedzający nasz kraj turyści, będą mogli poznać jeden z najpiękniejszych i najciekawszych zabytków Warszawy.

Zaczynając pracę nad projektem, od samego początku zależało nam, aby wiedza na temat historii osób pochowanych na Cmentarzu Powązkowskim była coraz bardziej popularyzowana szczególnie wśród ludzi młodych, którzy dopiero poznają, czym jest i był patriotyzm oraz jak istotne jest pielęgnowanie naszego wspólnego dziedzictwa kulturowego - dodaje współtwórca całego przedsięwzięcia, Piotr Maślankiewicz.

Więcej informacji na temat projektu oraz "Miliona Minionych Historii" tworzących jedną z najpiękniejszych nekropolii w Europie można znaleźć na www.ipowazki.pl oraz https://www.facebook.com/iPowazki.Przewodnik

Źródło: iPowązki

Udostępnij artykuł: