IT@BANK 2014: Idzie nowa chmura

BANK 2014/11

Przebojem staje się combo technologiczne, łączące w sobie zdobycze najważniejszych rozwiązań ostatnich lat. Postępu nie ograniczają w tym wypadku żadne bariery, wręcz przeciwnie - dla legislatorów i urzędników przebiega on zdecydowanie za szybko. Rynek regulują restrykcyjne przepisy sprzed 10 lat

Przebojem staje się combo technologiczne, łączące w sobie zdobycze najważniejszych rozwiązań ostatnich lat. Postępu nie ograniczają w tym wypadku żadne bariery, wręcz przeciwnie - dla legislatorów i urzędników przebiega on zdecydowanie za szybko. Rynek regulują restrykcyjne przepisy sprzed 10 lat

Justyna Patynowska

Eksperci IDC przekonują, że w najbliższych latach kluczową rolę w rozwoju prawie wszystkich branż odgrywać będzie tzw. trzecia platforma IT. Chodzi o rozwiązania oparte na czterech filarach: mobilności, usługach chmurowych, analizie dużych zbiorów danych (tzw. Big Data) oraz mediach społecznościowych. – Jesteśmy świadkami dużych inwestycji głównych graczy, których celem jest rozbudowa potencjału chmury, mobilności i Big Data. Ale też zaciekłej walki pomiędzy twórcami oprogramowania, którzy stworzą rozwiązania na kolejne dwie dekady wydatków IT – podkreśla Frank Gens, jeden z wiceprezesów i główny analityk IDC. – Technologie trzeciej platformy będą odgrywały wiodącą rolę w rewolucji w niemal każdej branży, nie tylko w technologicznych.

Dominacja beniaminka

Zdaniem Franka Gensa ten trend, zapoczątkowany na tak dużą skalę w 2014 r., ma szanse zdominować wydatki firm wielu branż na nowe technologie.

IDC przewiduje, że w 2014 r. światowe wydatki na IT wzrosną o 5 proc. w stosunku do poprzedniego roku, osiągając wartość 2,1 bln dol. Napędzać je będą technologie trzeciej platformy, które pójdą w górę w skali rocznej o 15 proc., odpowiadając za 89 proc. wzrostu wydatków na IT. Sprzedaż smartfonów i tabletów będzie nadal dynamicznie się zwiększać, a wydatki na serwery, pamięci masowe, sieci, oprogramowanie i usługi będą wyższe niż w 2013 r.

W obszarze chmury obliczeniowej infrastruktura jako usługa IaaS w podstawowej formie zaczyna tracić udziały w rynku na rzecz PaaS. Ważne będzie pojawianie się innych usług w tym modelu, ale o dużo wyższej niż obecnie wartości dla firm. To zmusi organizacje, które uzyskały wiodącą pozycję na rynku w czasach drugiej platformy, do przebudowy oferty.

– Szturm urządzeń mobilnych trwa nadal – uważają analitycy IDC. Z ich prognoz wynika, że światowa sprzedaż tabletów wzrośnie w 2014 r. o 18 proc., a smartfonów o 12 proc. – Środowisko związane z Androidem, któremu przewodzi Samsung, utrzyma przewagę nad Apple, ale Amerykanie zachowają przewagę w wartości rynku, a wynikać to będzie z wyższych cen i ugruntowanego ekosystemu aplikacji – tłumaczą.

– Dynamiczny wzrost liczby pobrań i przychodów generowanych przez sklep Google Play (Android) spowoduje, że wartość sprzedaży aplikacji dla ekosystemu Androida zbliży się do obrotów sklepu Apple’a z aplikacjami dla iPhone- ’a i iPada. Zegar tyka coraz głośniej dla Microsoftu, który według IDC musi szybko podwoić liczbę twórców oprogramowania mobilnego zainteresowanych systemem Windows – zauważają eksperci.

Wydatki na przetwarzanie w chmurze, w tym usługi w chmurze i technologie umożliwiające korzystanie z nich, wzrosną w 2014 r. o 25 proc. do 100 mld dol. IDC oczekuje spektakularnego wzrostu liczby centrów przetwarzania danych, czemu będzie towarzyszyć dążenie dostawców usług do rozszerzenia działalności na cały świat. W rezultacie będziemy mieli do czynienia z ekspansją wyspecjalizowanych usług udostępniania mocy obliczeniowej.

Sprzedaż technologii i usług Big Data wzrośnie w 2014 r. o 30 proc., przekraczając wartość 14 mld dol. W tym obszarze walka będzie toczyła się o opracowanie platform przetwarzania w chmurze z optymalizacją danych, zdolnych do analizy dużych ilości informacji lub przetwarzania strumieni danych w czasie rzeczywistym. Usługodawców oferujących wartościowe treści i brokerów danych będzie szybko przybywać w związku z tym, że duże przedsiębiorstwa będą poszukiwać interesujących źródeł informacji, jak również aplikacji, które pomogą im zrozumieć klientów, produkty i rynki, na których działają.

– W ciągu 12-18 miesięcy aplikacje i narzędzia społecznościowe zostaną ściślej zintegrowane z aplikacjami w przedsiębiorstwach – przewiduje IDC. Dane z aplikacji społecznościowych będą wykorzystywane praktycznie przy każdym kontakcie z klientem i w każdej strategii marketingowej, będą nową generacją aplikacji i usług, zapewniających przewagę konkurencyjną, które mogą stanowić znaczne zagrożenie dla liderów niemal w każdej branży. Kluczem do konkurowania na rynku będzie stworzenie platform innowacji zorientowanych branżowo (jak Predix firmy GE). IDC przewiduje, że większość takich platform będzie korzystać z infrastruktury gigantów typu Amazon, Microsoft, IBM. Obecnie najważniejsze dla liderów IT będzie nawiązanie bliskiej współpracy z twórcami takich platform.

Trzecia platforma wpłynie na rozwój internetu rzeczy (Internet of Things; w skrócie IoT), czerpiąc z rozwiązań wykorzystywanych w smartfonach, tabletach i komputerach. IDC oczekuje, że wszystwraz z rosnącą dynamiką IoT pojawią się nowe sojusze branżowe, ponieważ klasyczni dostawcy IT zacieśniają współpracę z globalnymi dostawcami usł...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: