IT@BANK 2014: Trofiejny internet

BANK 2014/11

Największa e-kradzież w historii? Firma Hold Security uważa, że doszło do niej w sierpniu 2014 r., gdy rosyjska grupa hakerów CyberVor dobrała się do 1,2 mld loginów i haseł użytkowników z całego świata.

Igor Lagenda

Nie przejmując się obowiązującymi sankcjami, hakerzy zaimportowali loginy oraz hasła z ponad 420 tys. stron internetowych, wykorzystując atak typu SQL Injection. Handel danymi dostępowymi do skrzynek pocztowych czy też sklepów internetowych jest dochodowym zajęciem dla internetowych przestępców – podała firma G DATA SecurityLabs, szacując łup cyberzłodziei z Rosji na 12 mln euro.

Tuż po ujawnieniu informacji o kradzieży w sieci wybuchła panika. Eksperci zalecali wszystkim użytkownikom jak najszybszą zmianę haseł dostępu do wszystkich posiadanych kont, zwłaszcza do skrzynek pocztowych, sklepów internetowych i kont w serwisach płatniczych, jak PayPal czy Google Wallet.

Kradzież danych dostępowych niesie ze sobą bardzo duże ryzyko dla ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: